3ος Όμιλος: Άνετα η Σάλτσμπουργκ, «μπαμ» από Έσμπιεργκ (video)

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Σάλτσμπουργκ απέναντι στην Έλφσμποργκ, επικρατώντας 4-0, την ώρα που η Έσμπιεργκ, πέρασε νικηφόρα 2-1 από το Βέλγιο και την έδρα της Σταντάρ Λιέγης.

Έχοντας τον Τζόναθαν Σοριάνο σε εκπληκτική ημέρα, η Σάλτσμπουργκ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Έλφσμποργκ, διαλύοντας την αντίπαλό της με το βαρύ 4-0.

Στο 36’ ο Άλαν με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να αναλάβει δράση από εκεί και πέρα ο Σοριάνο, ο οποίος με χατ-τρικ (44’, 69’, 79’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάσκι, Σβέγκλερ, Ούλμερ, Ροντινέι (71’ Χίντερεγκερ), Ραμάλιο, Μανέ, Ιλσάνκερ, Χιρλάντερ, Καμπλ (72’ Μπερίσα), Σοριάνο (81’ Νίλσεν), Αλάν.
ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ: Έλεγκααρντ, Γιόνσον, Λάρσον, Χόλμεν, Κλάστρεμ, Γιόργκενσεν (46’ Ρόντεν), Σβένσον, Χουλτ (71’ Μπανγκουρά), Ισιζάκι, Νίλσον (78’ Κίνι), Μπέκμαν.,

«Σοκ» στο 95’ για Σταντάρ

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει η Έσμπιεργκ στο Βέλγιο όπου φιλοξενήθηκε από τη Σταντάρ Λιέγης επικρατώντας 2-1 και κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη. Στο 63’ ο Φαν Μπιούρεν με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Δανούς.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους, ήρθε στο 74’ με τέρμα του Μουγιανγκί, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από τη «χρυσή» αλλαγή των φιλοξενούμενων, Μπακενγκά.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Καβασίμα, Οπαρέ, Μπεν Χαΐμ, Αρσλάναγκιτς, Φαν Ντάμε, Μπουλότ, Ντε Σαρτ, Μποκού, Οζτούρκ (62’ Βάνγκερ), Γκουχανεϊγιάντ (71’ Μουγιανγκί), Ντε Καμάργκο (26’ Μπατσουάγι).
ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ: Ρένοφ, Χάνσεν, Άνκερσεν, Νούντσεν, Ασκού, Λέκβεν (85’ Μπέργκβολντ), Άνκερσεν, Αντρεάνσεν, Φαν Μπιούρεν (84’ Ράσμουνσεν), Λινγκ, Ντιούφ (59’ Μπακενγκά).