3ος Όμιλος: Έκοψε το δρόμο της ΑΕΛ η «Φενέρ» (video)

Ελάχιστες είναι οι ελπίδες πρόκρισης για την ΑΕ Λεμεσού μετά την εντός έδρας ήττα της στο ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε.

Μόλις ένα βαθμό έχει η ΑΕ Λεμεσού με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της φάσης των ομίλων για το Europa League. Οι πρωταθλητές Κύπρου μετά τη βαριά τους ήττα στη Γαλλία από τη Μαρσέιγ, δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό ούτε απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και μετά την ήττα τους με 1-0 έχουν πλέον ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο πρώτο ημίχρονο είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στην επανάληψη όμως, «μίλησε» η εμπειρία των φιλοξενούμενων οι οποίοι με τέρμα του Κορκμάζ στο 72’ πήραν τη σημαντική νίκη που τους φέρνει στην πρώτη θέση.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ: Ντεγκρά, Ζούνιορ, Νικολάου (78΄ Μπεμπέ), Αϊρόσα, Καρλίτος, Ουόν, Μοτνέιρο, Ρουί Μιγκέλ, Πάουλο Σέρτζιο (70’ Ζιλμπέρτο), Ντέντε, Βούχο (73’ Σα)
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ντεμιρέλ, Κορκμάζ, Καντιρίμ, Ιρτεγκούν, Τοπάλ, Γκιονούλ, Κριστιάν, Σαχίν, Ερκίν (68’ Κράσιτς), Σο (93’ Κεσιμάλ), Κάιτ (85’ Στοκ).

Έμεινε ζωντανή

Την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Europa League πήρε η Γκλάντμπαχ η οποία επικράτησε της Μαρσέιγ στο «Μπορούσια Παρκ» και διατηρήθηκε ζωντανή στη «μάχη» της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Ντάεμς στο 33’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για τα «πουλάρια» με τον Μλαπά στο 65’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Τερ Στέγκεν, Ντάεμς, Ντομίνγκεζ, Γιάντσκε (35’ Μπρούερς), Στραντζλ, Ρουπ, Μαρξ, Νόρντβαϊτ, Αράνγκο, Χέρμαν (80’ Χάνκε), Ντε Γιόνγκ (65’ Μλάπα)
ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Αμπνταλάχ (83’ Σεϊρού), Νκουλού, Μέντες, Φανί, Μπάρτον, Αμαλφιτανό, Καμπορέ, Βαλμπουενά (77΄ Ρασπετίνο), Αγιού, Ρεμί (65’ Α, Αγιού)