2ος Όμιλος: Ξέφυγαν Σταντάρ και Αννόβερο

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν Σταντάρ Λιέγης και Αννόβερο απέναντι στις Βόρσκλα και Κοπεγχάγη αντίστοιχα και έγιναν τα απόλυτα φαβορί για την πρόκριση.

Ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League βρίσκεται η Σταντάρ Λιέγης. Οι Βέλγοι πέρασαν νικηφόρα με 3-1 από την έδρα της Βόρσκλα Πόλταβα και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με τέρμα του Ρεμπένοκ στο 5’ πήραν το προβάδισμα. Από εκεί και πέρα όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν το ημίχρονο.

Αρχικά ο Σέιγιας στο 17’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Κανού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Τσιτέ στο 74’.

ΒΟΡΣΚΛΑ ΠΟΛΤΑΒΑ: Ντολγκάνσκι, Ντάλκου, Σέλιν, Κουρίλοφ, Κρασνοπιόροφ, Μαρκόσκι, Σεσνάκοφ, Ομπερέμκο (82’ Γέσιν), Ρεμπενοκ (71’ Μπαρανίκ), Κριοτσέγιενκο, Γιανούζι (85’ Γκρομόφ)
ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Μπολάτ, Γκορό, Σίμαν, Ποκονιόλι, Κανού, Βαν Ντάμε, Σέιγιας (87’ Γκονζάλεζ), Τσιτέ, Σιριάκ (71’ Μπίενς), Βανγκε, Μουγιάνγκι (82’ Μπατσουάγι)

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για το Αννόβερο έτσι ώστε να καταφέρει ναπ άρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Κοπεγχάγη στο «Πάρκεν». Οι πρωταθλητές Δανίας προηγήθηκαν στο σκορ με τέρμα του Ν’Ντόι στο 67’, ωστόσο η χαρά τους κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς ο Σλάουντραφ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Στιντλ με πανέμορφο γκολ που φέρνει το Αννόβερο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Σταντάρ Λιέγης.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Βίλαντ, Οτέσεν, Τόμσεν, Σίγκουρντσον, Οβιέδο, Γκρίντχαϊμ, Ντιούφ (84’ Αμπσάλοσεν), Κρίστενσεν (77’ Μπέργκβολντ), Μπολάνιος, Σαντίν (77’ Νόρντστραντ), Ν'Ντόι
ΑΝΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Χαγκούι, Πόγκατετζ, Σουλτς, Τσαχέντ, Πάντερ (46’ Ράους), Σμίντεμπαχ, Πίντο, Στεντλ, Σλάουντραφ, Αμπντελάουε.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος