Euro 2020: Τρομερή πρόκριση η Ουγγαρία, παράταση δύο ματς! (videos+photos)

Euro 2020: Η Ισλανδία μέχρι το 88’ κρατούσε την πρόκριση, αλλά με δύο γκολ στο τέλος της το πήρε από τα χέρια η Ουγγαρία. Παράταση στο τέλος για Σερβία-Σκωτία και Βόρεια Ιρλανδία-Σλοβακία!

Απίστευτη βραδιά για την Ουγγαρία, θρήνος για την Ισλανδία και αγωνία σε τέσσερις ακόμα χώρες για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2020, το οποίο θα διεξαχθεί φυσικά το επόμενο καλοκαίρι.

Η Ισλανδία του αμυντικού του ΠΑΟΚ Σβέριρ Ίνγκασον (έμεινε στον πάγκο) νικούσε 0-1 έως το 88’, με γκολ του Γκίλφι Σίγκουρτσον από το 11’ κι αφού εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Γκουλάστσι. Κρατούσε στα χέρια της, λοιπόν, το εισιτήριο από το πρώτο μονοπάτι των πλέι οφ. Η Ουγγαρία, όμως, ξεκίνησε επική αντεπίθεση στην επιβλητική Puskas Arena, ισοφάρισε στο 88’ με τον Νέγκο και στο 92’ με Σομποσζλάι πήρε την απίστευτη νίκη-πρόκριση με 2-1!

Θρίλερ στο δεύτερο μονοπάτι, όπου η Βόρεια Ιρλανδία φιλοξένησε τη Σλοβακία. Ο Κούτσκα στο 17’ από λάθος των αντιπάλων έφυγε τετ α τετ και δεν αστόχησε στο πλασέ για να σημειώσει το 0-1. Κι εδώ, όμως, οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία λέξη. Στο 87’ με αυτογκόλ του Σκρίνιαρ σημειώθηκε το 1-1 και το ματς είναι στην παράταση!

Ίδιο έργο και στο μεγάλο ματς στο στάδιο «Ράικο Μίτιτς» ανάμεσα σε Σερβία και Σκωτία. Ο φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Ράιαν Κρίστι, με έξοχο αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ο Γιόβιτς, όμως, στο 90’ ισοφάρισε κι έστειλε κι εδώ το ματς στην παράταση. Τρομερή βραδιά.