Πορτογαλία – Σερβία 2-1 (videos)

Με σκόρερ δύο  αμυντικούς η Πορτογαλία επικράτησε δύσκολα 2-1 της Σερβίας  στη Λισσαβόνα και  πάτησε κορυφή στον 9ο όμιλο.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος που παρακολούθησε το παιχνίδι από την εξέδρα λόγω της γνωστής τιμωρίας του από την FIFA για τα όσα έγιναν το περασμένο καλοκαίρι στο παιχνίδι της Ελλάδας με την Κόστα Ρίκα  ευτύχησε να προηγηθεί με τη συμπλήρωση του 10λεπτου όταν ο Ρικάρντο Καρβάλιο αξιοποίησε τη σέντρα του Κοεντράο για το 1-0.
Με τον σκόρερ να γίνεται τρία λεπτά αργότερα αλλαγή λόγω τραυματισμού. Οι Ίβηρες ήταν ανώτεροι και λίγο πριν από το ημίωρο ο Στόικοβιτς με έξοχη επέμβαση εμπόδισε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μεγαλώσει τη διαφορά. Στο β’ μέρος οι Βαλκάνιοι απείλησαν με το Μίτροβιτς να αστοχεί από πολύ καλή θέση.
Η ισοφάριση ήρθε στο 61΄νμε το εξαιρετικό σουτ του Μάτιτς μετά την πάσα του Πέτροβιτς. Όμως η γηπεδούχος αντέδρασε και μόλις δύο λεπτά αργότερα  με τον Κοεντράο να αξιοποιεί από κοντά τη σέντρα του Ζοάο Μουτίνιο για το 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν την εκ νέου ισοφάριση αλλά απέτυχαν να τα καταφέρουν για να πάρει τη σημαντική νίκη η γηπεδούχος τη σπουδαία νίκη που την έφερε στην πρώτη θέση με εννιά βαθμούς δύο παραπάνω από τις Δανία και Αλβανία. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έμειναν  στην προτελευταία με μόλις ένα και το όνειρο της πρόκρισης έγινε ακόμα πιο μακρινό.
Πορτογαλία : Ρούι Πατρίσιο, Μπρούνο Άλβες, Φάμπιο Κοεντράο (78’ Κουαρέσμα), Καρβάλιο (17’  Φόντε), Μποσίνκουα. Ελισέου, Ζοάο Μουτίνιο, Ντάνι(86’ Γουίλιαμ Καρβάλιο), Τιάγκο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Νάνι
Σερβία : Στόικοβιτς, Νάστασιτς, Ιβάνοβιτς, Κολάροφ, Μπάστα, Πέτριβιτς, Μάρκοβιτς, Μάτιτς, Μάρκοβιτς (65’ Ντζούριτσιτς), Μίτροβιτς, Τάντιτς (78’ Τόσιτς), Λιάγιτς (85’ Σκούλετιτς)

Portugal 1 - 0 Serbia # CarvalhoExclusive Live Sports HD

Posted by Live Sports HD on Κυριακή, 29 Μαρτίου 2015

Portugal 1-1 Serbia # Super MaticExclusive Live Sports HD

Portugal 2-1 Serbia # Coentrão Exclusive Live Sports HD

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη