Σκωτία – Γιβραλτάρ 6-1 (video)

Στην πρώτη θέση μαζί με τις Γερμανία και Πολωνία έμεινε η Σκωτία μετά την άνετη νίκη της με 6-1 επί του Γιβραλτάρ εντός έδρας.

Ιστορικό αποδείχθηκε το παιχνίδι της Σκωτίας με το Γιβραλτάρ. Αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι, παρά την ήττα τους με 6-1, σημείωσαν το πρώτο τους τέρμα στην ιστορία τους.

«Χρυσός» σκόρερ ο Κασκιάρο στο 20’ που ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 τη Σκωτία που είχε προηγηθεί δύο λεπτά νωρίτερα με το γκολ του Μαλόνεϊ από το σημείο του πέναλτι. Στο 29’ ο Φλέτσερ έκανε το 2-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαλόνεϊ με το δεύτερο πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στο 39’ ο Νέισμιθ έκανε το 4-1 για να καθαρίσει το ματς. Στο δεύτερο μέρος, δύο τέρματα του Φλέτσερ (77’, 90’) έκαναν το τελικό 6-1.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Χάτον, Μάρτιν, Ρόμπερτσον, Ρίτσι (46’ Γκριρ), Μπράουν, Μόρισον, Ανία (74’ Μπανάν), Μαλόνεϊ, Φλέτσερ, Νέισμιθ (66’ Ρόουντς).
ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Ρόμπα, Βάισμαν, Αρτέλ (54’ Γκαρσία), Κασκιάρο, Σιπολίνα, Κασκιάρο, Πάγιας, Σιπολίνα (74’ Γκόσλινγκ), Μπάρντον (82’ Ντουάρτε), Γουόλκρ, Πρίστλι.

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ