Champions League: Δραματική πρόκριση για τη Σέριφ του Αποστολάκη – Με σκόρερ Παπανικολάου η Ρακόβ
Twitter

Champions League: Στον δεύτερο προκριματικό θα βρεθούν τόσο η Σέριφ Τίρασπολ του Αποστολάκη, όσο κι η Ρακόβ των Παπανικολάου και Σβάρνα.

Η ομάδα της Μολβαδίας έψαχνε την ανατροπή της ήττας (1-0) από τη Φαρούλ στη Ρουμανία και τη… βρήκε στην παράταση!

Η Σέριφ βρήκε το γκολ που ήθελε για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ταλάλ. Το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα μισάωρο, εκεί που με τα τέρματα των Μπεκέλι (99’) και Αντέμο (105+1’) πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Όσον αφορά στον Αποστολάκη, ξεκίνησε βασικός κι έγινε αλλαγή στο 103’, δίνοντας τη θέση του στον Τόβαρ.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος «σφράγισε» με γκολάρα την πρόκριση της Ρακόβ, η οποία επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της, επικρατώντας 3-0 της Φλόρα στο Ταλίν. Ο 24χρονος μέσος διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, μετά τα δύο γκολ που είχε σημειώσει ο Ζβολίνσκι. Τόσο ο Παπαδόπουλος, όσο κι ο Στράτος Σβάρνας έπαιξαν σε όλο το ματς.

Οι αγώνες του 1ου προκριματικού στο Champions League

Τρίτη 18 Ιουλίου

1. Στρούγκα (Σκόπια) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 1-2 (0-0)
  2. Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα) 2-1 (4-0)
  3. Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) - Φαρούλ Κοντσάντσα (Ρουμανία) 3-0 παρ. (κ.α. 1-0) (0-1)
  4. Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - Ρακόβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)* 0-3 (0-1)
  5. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) - Παρτιζάνι (Αλβανία) 2-0 (1-1)
  6. Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) - Χάκεν (Σουηδία) 0-2 (1-3)

Τετάρτη 19 Ιουλίου

1. Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Ουράρτου (Αρμενία) (1-0)
  2. Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) - Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) (1-0)
  3. Βαλμιέρα (Λετονία) - Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) (1-2)
  4. Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) - Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε) (0-0)
  5. Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) - Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)* (2-1)
  6. Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) - Αστάνα (Καζακστάν) (1-1)
  7. Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Μπαλκάνι (Κόσοβο) (0-2)
  8. Σουίφτ Εσπεράνζ (Λουξεμβούργο) - Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) (1-1)
  9. Λαρν (Βόρεια Ιρλανδία) - Ελσίνκι (Φινλανδία) (0-1)
  • Σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα
  • Οι ηττημένοι των ζευγαριών που σημειώνονται με (*) συνεχίζουν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League («Μονοπάτι» Πρωταθλητών). Οι υπόλοιποι ηττημένοι πηγαίνουν στον β΄ προκριματικό της ίδιας διοργάνωσης.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (03/05) - Με Φενέρμπαχτσε - Μονακό για την Euroleague
Επαφές της Τσέλσι με Έβερτον για Πίκφορντ!
Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League