Με μπαλάρα και....Φρεντ «λύγισε» τη Ρόμα, έβαλε το «πούλμαν» η Γιούναιτεντ

Η Σαχτάρ νίκησε με ανατροπή τη Ρόμα 2-1 - Στο 0-0 έμειναν Σεβίλλη και Γιουνάιτεντ με κορυφαίο τον Ντε Χέα

Η αντεπίθεση της Σαχτάρ Ντόνετσκ στο δεύτερο ημίχρονο έφερε αποτέλεσμα. Οι Ουκρανοί κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα του πρώτου μέρους, να νικήσουν για τρίτη φορά τη Ρόμα στο πλαίσιο του Champions League (το είχαν κάνει την περίοδο 2010/2011 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις) με 2-1 και να μπουν σε «θέση οδηγού» όσον αφορά την πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης (η ρεβάνς στις 13/03 στο «Ολίμπικο» της Ρώμης).

Δίχως πολλές φάσεις κυλούσε το πρώτο μέρος, μέχρι το 41ο λεπτό, όταν η Ρόμα μπήκε μπροστά στο σκορ με το γκολ του φορμαρισμένου Τούρκου μέσου, Ουντέρ, από προσπάθεια του Τζέκο. Η «απάντηση» των Ουκρανών ήταν άμεση και με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο (52΄) έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φερέιρα. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν σε ένα ακόμη ματς στο αρχικό σχήμα των «Ρωμαίων», ωστόσο, δεν κατάφερε να αποτρέψει την ολική ανατροπή του σκηνικού από τους παίκτες του Φονσέκα.

Στο 71΄ ο Φρεντ έβαλε μπροστά την Σαχτάρ και με το γκολ αυτό η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Ουκρανίας πήρε τη νίκη με 2-1 και ταυτόχρονα το προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Πάουλο Φονσέκα): Πιατόφ, Μπούτκο, Κριβτσόφ (45΄+3 Όρντετς), Στεπανένκο, Τάισον, Φρεντ, Μπερνάρντ (90+2' Κοβαλένκο), Μάρλος, Φερέιρα, Ισμαΐλι, Ρακίτσκι

ΡΟΜΑ (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Άλισον, Ναϊνγκολάν (83΄ Ντεφρέλ), Στρότμαν, Περότι, Τζέκο, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Ουντέρ (72΄ Γκέρσον), Φάτσιο, Φλορέντσι (71΄ Πέρες), Μανωλάς

Ντε Χέα και... «πούλμαν»

Λαμπάδα στο μπόι του Νταβίντ ντε Χέα θα πρέπει να ανάψει ο Ζοζέ Μουρίνιο. Ο γκολκίπερ της Εθνικής Ισπανίας ήταν ο λόγος που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με το 0-0 από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» στον πρώτο αγώνα των «16» με τη Σεβίλλη και, πλέον, έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς της 13ης Μαρτίου στο «Ολντ Τράφορντ».

Η επέμβαση του Ντε Χέα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους στην καρφωτή κεφαλιά του Μουριέλ ήταν αναμφισβήτητα η κορυφαία μέχρι τώρα στο Champions League, ενώ και σε άλλες δύο τρεις περιπτώσεις ο Ισπανός ήταν στη σωστή θέση και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν κάποιο γκολ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρατάχθηκε από τον Μουρίνιο με προφανή στόχο να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και με τον Ντε Χέα ανίκητο πήρε αυτό που επιδίωξε.

ΣΕΒΙΛΛΗ (Βιντσέντσο Μοντέλα): Ρίκο, Λενγκλέ, Μπανέγα (89΄ Πισάρο), Κορέα, Ενζονζί, Χεσούς Νάβας, Σαράμπια, Εσκουδέρο, Μουριέλ (85΄ Ραμίρες), Βάσκες, Μερκάδο

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (Ζοζέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Σάντσες (75΄ Ράσφορντ), Μάτα (80΄ Μαρσιάλ), Λουκάκου, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Ερέρα (21΄ Πογκμπά), Βαλένσια, Μάτιτς, ΜακΤομινέι

«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες