Ατλέτικο Μαδρίτης: Απόδραση από το «Σαν Σίρο»! (video)

Επιβιώνοντας από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο Μαδρίτης «άλωσε» το Μιλάνο, νικώντας 1-0 τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ένα από τα δυσκολότερα φετινά της παιχνίδια έδωσε το βράδυ της Τετάρτης η Ατλέτικο Μαδρίτης και... βγήκε κερδισμένη από την αρένα του «Σαν Σίρο»! Οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να γλιτώσουν από τα... δόντια μιας εξαιρετικής Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο και πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0, παίρνοντας ένα εξαιρετικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο «Βιθέντε Καλδερόν».

Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν προ εκπλήξεως όταν οι παίκτες της Μίλαν μπήκε στο πρώτο ημίχρονο αποφασισμένοι να τιμήσουν τη φανέλα της ομάδας τους και το κατάφεραν. Οι «ροσονέρι» είχαν δυο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες να νικήσουν τον Κουρτουά, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Αυτό ήταν και το λάθος τους, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν διαφορετική, πήρε πρωτοβουλίες και έφτασε στο γκολ στο 82ο λεπτό με τον... συνήθη ύποπτο, Ντιέγκο Κόστα! Ο Ισπανός φορ με το 27ο φετινό του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις έδωσε τρομερό προβάδισμα στην ομάδα του και οι «ροχιμπλάνκος» καλούνται να... καθαρίσουν την πρόκριση στην έδρα τους.

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Ντε Σίλιο (26’ Αμπάτε), Ραμί, Μπονέρα, Εσιέν, Πόλι (85’ Κονστάντ), Εμάνουελσον, Ντε Γιόνγκ, Κακά, Τααράμπτ, Μπαλοτέλι (78’ Πατσίνι)
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Γκοντίν, Χουανφράν, Ινσούα, Μιράντα, Σουάρες, Κόκε, Ραούλ Γκαρσία (80’ Αντριάν Λόπεθ), Αρντά Τουράν (74’ Κριστιάν Ροντρίγκες), Γκάμπι, Ντιέγκο Κόστα.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Οnsports TV

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ