8ος Όμιλος: Πρόκριση για Μάντσεστερ (video)

Με αντεπίθεση διάρκειας δέκα λεπτών, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε τρία τέρματα επί της Μπράγκα για να επικρατήσει 3-1.

Στους «16» του Champions League βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που είναι η μοναδική ομάδα με το απόλυτο στο θεσμό. Οι «κόκκινοι διάβολοι» χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους επικράτησαν 3-1 πετυχαίνοντας τα τέρματά τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Άλαν στο 49’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, δείχνοντας πως θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Στο 61’ όμως, το παιχνίδι διακόπηκε λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος και φαίνεται ότι αυτό επηρέασε την Μπράγκα, καθώς με την επανέναρξη του παιχνιδιού, η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον της…  άλλαξε τα φώτα.

Ο Φαν Πέρσι στο 80’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπέτο ισοφαρίζοντας με ωραίο τρόπο σε 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρούνεϊ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 2-1 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Ερνάντες στο 92’.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Μπέτο, Λεάντρο Σαλίνο, Κοέλιο, Ντουγκλάο, Έλντερσον (91’ Ζε Λουίς), Κουστόντιο, Ούγκο Βιάνα (86’ Μοσορό), Ρούμπεν Μικαέλ, Ρούμπεν Αμορίμ, Αλάν, Έντερ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Έβανς (57’ Φέρντιναντ), Εβρά, Άντερσον, Νανί (73’ Ράφαελ), Γκιγκς, Ρούνεϊ, Χαβιέρ Ερνάντες, Γουέλμπεκ (64’ Φαν Πέρσι).

Προβάδισμα για Γαλατά

Μεγάλης σημασίας νίκη πήρε η Γαλατάσαραϊ η οποία πέρασε νικηφόρα 3-1 από τη Ρουμανία επικρατώντας της Κλουζ και ανεβαίνοντας στη 2η θέση του ομίλου. Πλέον θέλει δύο καλά παιχνίδι για να φτάσει στους «16» του θεσμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την «τσιμπ μπομ» ήταν ο Μπουράκ Γιλμάζ, ο οποίος στο 18΄ άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους. Η απάντηση από τους Ρουμάνους όμως, ήρθε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Σουγκού να ισοφαρίζει στο 53’.

Από εκεί και πέρα όμως, ανέλαβε δράση ο Γιλμάζ, ο οποίος με δύο δικά του τέρματα (61’, 74’) έδωσε τη νίκη με 3-1 στην ομάδα του που της αφήνει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΚΛΟΥΖ:  Μάριο Φελγκέιρας, Σέπσι, Κάντου, Πίκολο, Ίβο Πίντο, Μουρεσάν, Γκοντεμές (46’ Μπιελάνοβιτς), Σουγκού, Λουίς Αλμπέρτο, Καμόρα, Καπετάνος (77’ Βαλέντε).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Εμπουέ, Κρις, Νουνκέ, Ριέρα, Κουρτουλούς (89’ Σαριόγλου), Σελτσούκ Ινάν, Χαμίτ Αλτιντόπ (91’ Καγιά), Εμρέ Τσολάκ, Ουμούτ Μπουλούτ (76’ ΄Άμραμπατ), Μπουράκ Γιλμάζ.

Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία