Στα… ίσια η Ζενίτ

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Ζενίτ στο «Πετρόφσκι» απέναντι στην Πόρτο και πλέον οι δύο ομάδες είναι στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς.

Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League η Ζενίτ σε διάστημα δύο λεπτών κατάφερε να χάσει το προβάδισμα που είχε πάρει απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1.

Έτσι η αναμέτρηση στο γήπεδό της απέναντι στην Πόρτο ήταν παιχνίδι ζωής ή θανάτου για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Το ξεκίνημα ήταν εφιαλτικό για την Ζενίτ, η οποία είδε τον Χάμες Ροντρίγκεζ να κάνει το 1-0 για τους «δράκους» από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο των Ρώσων.

Παρόλα αυτά, η Ζενίτ δεν τα παράτησε και πίεσε για την ισοφάριση, που ήρθε ένα δεκάλεπτο αργότερα, όταν μετά από λάθος έξοδο του Έλτον, ο Σιρόκοφ με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η φάση ωστόσο, που έκρινε πολλά στην αναμέτρηση έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φούτσιλε που είχε αντικρίσει ήδη την κίτρινη κάρτα, έκανε λάθος υπολογισμό και έπιασε την μπάλα με το χέρι, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Έτσι η πίεση της Ζενίτ απέφερε καρπούς στο 63’. Τότε, μετά από πολύ ωραία κομπίνα των παικτών της, ο Σιρόκοφ με δυνατό σουτ, έδωσε το προβάδισμα στην Ζενίτ για τη νίκη.

Αυτή ουσιαστικά οριστικοποιήθηκε δέκα λεπτά αργότερα. Μετά από σύγχυση στην άμυνα   της Πόρτο ο Ντάνι προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και να δώσει την πρώτη νίκη στην Ζενίτ, η οποία «έπιασε» την Πόρτο στην κορυφή του ομίλου με τις δύο ομάδες να έχουν από τρεις βαθμούς.

ΖΕΝΙΤ: Μαλαφέεβ, Ανιούκοφ, Κρισίτο, Λόμπαερτς, Χουμποτσάν, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (86’ Χούστι), Φεϊζουλίν, Ντενίσοφ, Ντάνι, Κερζάκοφ (90' Μπουκάροφ)