Η άμυνα του Φαλ και τα μεγάλα σουτ Βεζένκοφ-Ντόρσεϊ

Ο Γιάννης Πάλλας αναλύει την «αιώνια» μονομαχία στο ΟΑΚΑ που φέρνει τον Ολυμπιακό ένα βήμα από τον τίτλο

Το επιθετικό ταλέντο του Τάϊλερ Ντόρσεϊ και του Σάσα Βεζένκοφ αποτέλεσαν την βάση πάνω στην οποία «έχτισε» την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και με το 2-0 στην σειρά των τελικών είναι πλέον «αγκαλιά» με τον τίτλο του πρωταθλητή και το νταμπλ έπειτα από 25 χρόνια (τελευταίο νταμπλ ήταν τη σεζόν 1996-97)!

Κι αν στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν πολλές ανορθογραφίες στο παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» που οδήγησαν στο -14 (46-32), με τους «πράσινους» να κυριαρχούν τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη.

Ο Μουσταφά Φαλ στα μετόπισθεν μαζί με τον Τόμας Γουόκαπ «έσφιξαν» την άμυνα και έκοψαν το παιχνίδι του «τριφυλλιού» με τις κάθετες διεισδύσεις του Ιωάννη Παπαπέτρου και των υπολοίπων γκαρντ που προκάλεσαν μεγάλα προβλήματα στο πρώτο μέρος.

Επιθετικά, μετά τα 2/15 σουτ εντός παιδιάς του Ολυμπιακού στο πρώτο 20λεπτο και τα 0/10 (!) στη δεύτερη περίοδο από τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Φαλ οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα με τους Γουόκαπ-Ντόρσεϊ στα γκαρντ (έμεινε ο Κώστας Σλούκας στον πάγκο στην τρίτη περίοδο που κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα χέρια του).

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «συνδεθεί» με το καλάθι ο Ντόρσεϊ και με τον Βεζένκοφ σημείωσαν 22 από τους 29 πόντους του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (56-61 στο 30’), όπου όλα ανατράπηκαν.

Ο Βεζένκοφ πήρε τη σκυτάλη από τον Ντόρσεϊ και με τα σουτ από την περιφέρεια άνοιξε το γήπεδο και «χάλασε το μυαλό» των παικτών του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που δεν είχαν κυκλοφορία, απέφυγαν τις διεισδύσεις παρουσία του Μουσταφά Φαλ και από την ώρα που ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν εκτός κλίματος για άλλη μια φορά οι λύσεις επιθετικά δεν υπήρχαν για να αντιδράσει το «τριφύλλι».

Όταν στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να επιστρέψουν ο Κώστας Σλούκας και ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκεί για να δώσουν λύσεις και να αποτρέψουν την ανατροπή.

Εν ολίγοις, η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και τα μεγάλα σουτ από τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Σλούκα αποτέλεσαν το «θεμέλιο λίθο» της επικράτησης του Ολυμπιακού, που αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, «έκλεισε» το ματς και έχοντας τον έλεγχο πέτυχε να φύγει με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ σε μια βραδιά όπου έχασε τα ριμπάουντ (47-32) και είχε μόλις 34.3% στα δίποντα (12/35).