Αφεντικό της Λακωνίας η ΑΕ Σπάρτη!

Η ΑΕ Σπάρτη κατέκτησε το 43ο τρόπαιο του κυπέλλου ΕΠΣ Λακωνίας και τρίτο συνεχόμενο επικρατώντας του Μολαϊκού με 2-0 και στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στη μεγάλη πρόκληση που ακούει στο όνομα Football League!

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου άνοιξε το σκορ στο 7΄ με διαγώνιο σουτ του Ηλιόπουλου και σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της για την επίτευξη ενός ακόμα τέρματος για να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 30' ο Κατσίκης έκανε τη σέντρα, ο Κρεββατάς βγήκε τετ α τετ με τον Γραμματικάκη, αλλά ο επιθετικός της ΑΕ Σπάρτη έστειλε τη μπάλα άουτ. Τρια λεπτά αργότερα ήρθε η νέα... συστημένη σέντρα του Κατσίκη, αλλά ο Χαλίλι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 36' ο Ηλιόπουλος από την καρδιά της άμυνας του Μoλαϊκού δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0. Οι «πράσινοι» έκαναν αισθητή την παρουσία τους προς το τέλος του ημιχρόνου με τον Γκέρτη στο 42' και τον Γραμματικάκη στο 44' να αστοχούν από κοντινή απόσταση.

Στην επανάληψη ο Μολαϊκός ανέβασε απόδοση, σε μια προσπάθεια να κερδίσει έδαφος και να κάνει τη ζημιά, κυρίως με αντεπιθέσεις. Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όμως ήρθε στο 74' και από οργανωμένη επίθεση του φιλοξενούμενων όταν ο Βλάχος με κεφαλιά βρήκε τον Οδυσσέα Γραμματικάκη,ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει τον Τσέλιο αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 89' ο Κρεββατάς αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Κατσίκη διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗ: Τσέλιος Αναστασόπουλος, Δημολιός, Γκίτζιας, Σπηλιωτόπουλος, Μπιταξής, Μπουτσικάρης (50' Μπακιρτζίδης), Κατσίκης, Κρεββατάς, Χαλίλι (75' Ρόρος), Ηλιόπουλος.
ΜΟΛΑΪΚΟΣ: Γραμματικάκης Γ., Βλάχος, Αβδούλος, Μάρσις, Ζώταλης, Γεωργόπουλος (80' Χατζησιμιώτης), Γραμματικάκης Οδ., Λεμονίτης, Γκέρτης (68' Μπλέντε), Βελιανίτης, Διαμαντάκης.

Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!