Πολωνία – Ελλάδα 53-57: Φιλική νίκη για τις Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε (57-53) της Πολωνίας στην τελευταία ημέρα του τουρνουά της Γκροταφεράτα

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε με 57-53 της Πολωνίας στην τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά της Γκροταφεράτα. Επόμενος σταθμός για την ελληνική ομάδα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων που θα φιλοξενηθεί στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας το διάστημα 19-27 Αυγούστου.

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 25-11 (14΄34΄΄). Η Πολωνία πέρασε στην αντεπίθεση με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί στο σκορ με 33-32 (23΄59΄΄).

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 49-49 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ελληνίδες αθλήτριες έδειξαν πείσμα και ψυχραιμία και έφθασαν στην τελική επικράτηση με 57-53.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πίτσι, Μπερνάρντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-12, 23-30, 40-41, 53-57.

Ελλάδα (Κτιστάκης): Στολίγκα, Χατήρα 12(1), Σιουμουρέκη 11(1), Ζιάκα 12, Τόγια, Γιαπιτζόγλου 3(1), Αρσενιάδου, Φελούρη 7, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 5, Τσινασλανίδου, Χωλοπούλου 5.