Ελλάδα-Βέλγιο 47-59: Ήττα για τις Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε (59-47) από το Βέλγιο στο τουρνουά Γκροταφεράτα

Την ήττα (59-47) από το Βέλγιο γνώρισε η Εθνική Κορασίδων στη δεύτερη μέρα του διεθνούς τουρνουά της Γκροταφεράτα.

Το Σάββατο (13/8, 18.30) στο τελευταίο της παιχνίδι η ελληνική ομάδα επί ιταλικού εδάφους θα αντιμετωπίσει την Πολωνία.

Οι Κορασίδες μπάκαν στο παιχνίδι και πάλι με ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο (2-12) και βρέθηκαν να «κυνηγάνε» από νωρίς στο σκορ. Η καλύτερή τους περίοδο ήταν η τέταρτη. Μπήκαν με ένα 14-2, είχαν θετική παρουσία, αλλά δεν μπορούσαν και να ανατρέψουν το σκηνικό που είχε ήδη στηθεί με το Βέλγιο να φτάνει στη νίκη με 59-47.

Διαιτητές: Πιτσί-Φαλαμέσα.

Δεκάλεπτα: 2-13, 15-30, 32-54, 47-59.

Ελλάδα (Κτιστάκης): Στολίγκα 7 (1), Χατήρα, Σιουμουρέκη, Ζιάκα 8, Τόγια, Γιαπιτζόγλου 2, Αρσενιάδου 2, Φελούρη 5, Καλογήρου, Παρασκευοπούλου 6, Τσινασλανίδου 2, Χωλοπούλου 8 (1)

Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό