Κύριε Στόουκς, όλα καλά;

H «Extra πάσα» αναλύει όσα συμβαίνουν όχι μόνο εντός, αλλά και εκτός γραμμών

Οι άνθρωποι που ποτέ δεν έχουν παραδεχθεί κανένα από τα έξι ευρωπαϊκά που κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, παραλίγο να μάθουν και... Ιθπανικά! Το ’96 στο Παρίσι κάνουν δουλίτσα φαίνεται. Ο Ετόρε Μεσίνα είναι ένας ακόμη προπονητής που είδε την ομάδα του να την πηγαίνουν... καρότσι στην επίθεση της και να της σφυρίζουν ακόμη και το... χάδι στην άμυνα. Προφανώς, απέναντι στον Ολυμπιακό. Τι εννοούμε;

Στο τρίτο δεκάλεπτο της... αντεπίθεσης του Ολυμπιακού οι βολές ήταν 29-5! Ο ολυμπιακός είχε σκοράρει 50 πόντους με 30 βολές. Τραγελαφικό πραγματικά. Στο ημίχρονο είχε 14% τρίποντο 37% δίποντο 6/26 σουτ και 20 βολές!!! ΕΙΚΟΣΙ έναντι 3 της Αρμάνι.

Είναι απορίας άξιον, πως ομάδα με 10 παίκτες από τους οποίους 10, οι δύο (Λαρεντζάκης και Πρίντεζης) έπαιξαν από 5 λεπτά, να μην αντιμετωπίζει ποτέ προβλημα με τα φάουλ. Οκτώ παίκτες έπαιξαν και από αυτούς, ο ένας είχε 4 και ο ένας 3.

Οι υπόλοιποι δεν έκαναν ούτε 3 φάουλ! Παπανικολάου Λαρετζάκης και Γουόκαπ είχαν μόλις 3 πόντους και αυτούς με βολές! Σε παιχνίδι που είναι εκείνη τη στιγμή ισόπαλο και γίνονται «μάχες σώμα με σώμα». Τελείωσαν το παιχνίδι με 4 (ΤΕΣΣΕΡΑ) φάουλ ΣΥΝΟΛΟ!!! Τρεις παίκτες με αμυντικά κυρίως καθήκοντα έχουν κάνει 4 φάουλ σε όλο το ματς, ενώ ο Nτάνιελς για παράδειγμα χρεώθηκε με το τρίτο προσωπικό φάουλ στο 13'.

Ο Σλούκας και ο Βεζένκοφ για άλλο ένα παιχνίδι έχουν από 1 και 2 φάουλ αντίστοιχα.
Από την Αρμάνι; 6 λεπτά πρόλαβε να παίξει ο Ταρζέφσκι και χρεώθηκε με 3 φάουλ! 4 φάουλ ο Ντατόμε, 4 φάουλ ο ΝΤΙΛΕΙΝΙ!!!

Και να φανταστείτε δεν σφύριζε κι ο Γιάννης Φούφης... Ο υπεύθυνος διαιτησίας της Ευρωλίγκας Ρίτσαρντ Στόουκς το είδε το ματς; Ποια η γνώμη του;

Απούλητα εισιτήρια

Τι κι αν προέρχονταν από την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδος και την ίδια στιγμή δίπλα το ποδοσφαιρικό γήπεδο είχε 15.000 κόσμο; Ο Ολυμπιακός κατάφερε, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται να έχει απούλητα εισιτήρια με την Αρμάνι!
Γιατί συνέβη αυτό; Θα τελείωνε αργά το παιχνίδι και θα χάνανε το μετρό;

Τα ασφαλιστήρια συμβόλαια

Ο Ολυμπιακός έστειλε πρωτοκλασσάτους διεθνείς στον αγώνα με την Τουρκία. Αμέσως μετά το τέλος του ματς με την Αρμάνι. Και μπράβο τους. Τα... ασφαλιστήρια συμβόλαια τα κοίταξε; Μήπως έχουμε πρόβλημα; Γιατί κάποτε κάνοντας ρεσιτάλ τυχωδιοκτισμού και γραφικότητας ψάχνανε μέχρι και τα ψιλά γραμματάκια. Για να μην στείλουν παίκτες στην Εθνική, επειδή χάνανε τα πρωταθλήματα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Τώρα όμως είναι όλα ΟΚ, ο Φούφης σφυρίζει εμπλοκή τα ματς με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και τα ασφαλιστήρια είναι... λεπτομέρεια. Αυτοί ήταν πάντα, μια ζωή για το συμφέρον τους...