Γαλατασαράι-Μπεσίκτας 90-73: Επεισοδιακή επικράτηση

Σ’ ένα ντέρμπι με μεγάλες διακυμάνσεις και με αποβολή του Χόλις-Τζέφερσον, η Γαλατασαράι συνέτριψε 90-73 την Μπεσίκτας

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, η Γαλατασαράι διέλυσε (90-73) τη Μπεσίκτας, για το πρωτάθλημα Τουρκίας.

Οι εναλλαγές στο σκορ κυριάρχησαν στην μονομαχία των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν από το -10 (46-36) του ημιχρόνου, με επιμέρους σκορ 1-19 (47-55), στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Όμως, από εκείνο το σημείο και μετά, ήταν η σειρά της Γαλατάσαραι να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και μπαίνοντας με 18-1 στο τέταρτο δεκάλεπτο «κλείδωσε» τη νίκη.

Πάντως, στο 32’ αποβλήθηκε και ο Ρόντε Χόλις Τζέφερσον για τους «αετούς».

Κορυφαίος για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στον όμιλο του BCL, ήταν ο Μποστ με 24 πόντους και 12 ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Τριμπλ με 15π.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Χόλις Τζέφερσον με 24 πόντους και ο Λόσον με 18π.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-36, 59-57, 90-73.