Μπάκεν Μπέαρς-Περιστέρι 83-75: Έμεινε από δυνάμεις στο τέλος!

Το Περιστέρι ηττήθηκε (83-75) από την Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία και κυνηγάει την πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας με την Κραϊλσχάιμ

Παρότι δεν ξεκίνησε κανά στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι αντέδρασε στην επανάληψη, αλλά στο τέλος δεν είχε τις δυνάμεις για να φτάσει στη νίκη με αποτέλεσμα να ηττηθεί (83-75) από την Μπάκεν Μπέαρς που έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έχει πλέον απολογισμό 2-3 πριν από τον εκτός έδρας αγώνα με την Κραϊλσχάιμ στο φινάλε της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Μπάκεν πήρε και την διαφορά από το -2 του αγώνα της Αθήνας με τον Τζάρεντ Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον να κάνει σπουδαία εμφάνιση (26 πόντοι, 10/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 32 λεπτά) για να καλύψει το άσχημο ποσοστό της ομάδας του από το τρίποντο. Το Περιστέρι, σούταρε καλά από την περιφέρεια, έκλεισε όμως τον αγώνα με 17 ασίστ για 17 λάθη και πλέον ξέρει ότι τίποτε δεν εξαρτάται από τα δικά του χέρια.

Για να προκριθεί στην επόμενη φάση, το Περιστέρι θέλει νίκη με 11 πόντους στην έδρα της Κραϊλσχάιμ ώστε να την πιάσει στο 3-3, καθώς είχε ηττηθεί με 10 πόντους στην Αθήνα.

Η Μπάκεν μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε ακόμη και στο +19 (54-35) στο 19’). Αξιοποίησε την αστοχία της ελληνικής ομάδας και την έλλειψη διάθεσης στην άμυνα. Οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν σε 54-38 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου πίεσαν στην άμυνα βρήκαν λύσεις από τους Χάγκινς, Πέτεγουεϊ, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα και μείωσαν αρχικά σε 60-50 (στο 26’). Ο Ίαν Μίλερ έκλεισε την διαφορά στους επτά πόντους (62-55 στο 28') και έβαλε και τρίποντο για το 66-60 στο 31', πριν ο Χάγκινς σκοράρει για τρίποντο και ο Μίλερ πετύχει άλλο ένα μεγάλο σουτ για το προσπέρασμα (68-70) στο 35'. Η αδρεναλίνη χτύπησε... κόκκινο, με τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει ξανά από τα 6.75 για το 72-73 στο 37', πριν ο Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον πετύχει πέντε σερί πόντους και «κλειδώσει» τη νίκη για τους Δανούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αράνια, Κεγιτσί, Τόμασον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75.

ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ (Σόμερ): Ντιουφ 7 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Έβανς 12 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 14 (1), Γιούκιτς 9 (4/13 σουτ), Ονγκβάε 9 (6 ριμπάουντ), Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον 26 (10/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάχλερτζ, Τέιλορ 6 (7 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Μπράουν 6, Χάγκινς 18 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΚρί 8, Μίλερ 12 (4/6 τρίποντα), Πέτεγουεϊ 5 (1/6 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κατσίβελης 3 (1), Μορέιρα 14 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος.

Τσιτσιπάς και Μπαντόσα συναντήθηκαν και κουβέντιασαν με τον Νεϊμάρ
Συγκλονιστικός Γιακουμάκης: «Δέχτηκα άπειρες... ευχές από ανθρώπους που δεν πήραν αγκαλιές κι αγάπη»