Ιωνικός Νικ.-Μονς 74-77: Έχασε στο... νήμα!

Ο Ιωνικός ηττήθηκε (74-77) στη Νίκαια από τη Μονς

Παρά την μεγάλη προσπάθεια και την σπουδαία παρουσία του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ιωνικός (74-77) από τη Μονς στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς για το FIBA Europe Cup και υποχώρησε στο 1-3.

Οι γηπεδούχοι πήγαν να κάνουν την ανατροπή στο φινάλε ωστόσο το αντιαθλητικό φάουλ του Τζέρμαν αλλά και το λάθος του Γόντικα που έχασε την μπάλα, έδωσαν στους Βέλγους τη νίκη.

Με τον Γιουτζίν Τζέρμαν να σκοράρει τους 11 από τους 19 πόντους της ομάδας του, ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και έκλεισε το 10λεπτο στο + 16 (29-13). Ο Μουχαϊμίν ήταν εξίσου καλός με εννιά πόντους και ο Ιωνικός ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Βέλγοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν στην δεύτερη περίοδο με πόντους του Ενζεκβέσι και ππλησίασαν στο καλάθι (42-39, στο 20’).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλή τους απόδοση, ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και η Μονς προηγήθηκε με 63-56 στο 30’. Ο Μουχαϊμίν σκόραρε συνεχώς από τα 6μ75 ωστόσο ο Ιωνικός δεν θύμιζε την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τα λάθη στο τέλος και έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη, μένοντας στην τελευταία θέση στον όμιλο τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούτεσιτς, Μπάκι, Τομάσοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αθηναίου, Τζέρμαν 26 (7/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκιουζέλης 3 (1), Γόντικας 10 (4/6 δίποντα, 4 λάθη), Μουχαϊμίν 21 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος, Χουγκάζ (4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 12 (3/5 δίποντα), Μούρτος, Όουενς 2.

ΜΟΝΣ: Κέιτζ 5 (1), Χένσον 9 (6 ριμπάουντ), Μιντογκό 6 (5 ασίστ), Μορτάντ 6 (4 ασίστ), Ενζεκβέσι 30 (11/16 δίποντα, 8/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Νέρι 2, Νίκολς 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 λάθη), Πενάβα 6.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!