Λαύριο-Ντιζόν 65-63: Με υπογραφή Γκόινς έγραψε ιστορία! (video)

Το Λαύριο με τον Κένι Γκόινς να βάζει την «σφραγίδα» του πέτυχε την πρώτη νίκη (65-63) του στην Ευρώπη κόντρα στην Ντιζόν

Ένα καλάθι στα 5,3 δευτερόλεπτα και μια μεγαλοπρεπή τάπα στο φινάλε από τον Κένι Γκόινς οδήγησε το Λαύριο στην πρώτη νίκη (65-63) του στο Basketball Champions League, κόντρα στην Ντιζόν και έγραψε ιστορία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στην πρώτη του συμμετοχή στους ομίλους του Basketball Champions League το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό. Παρά την μεγάλη περιφερειακή αστοχία του (5/25 τρίποντα) βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει της πολύπειρης Γαλλικής ομάδας.

Το Λαύριο στην 2η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη (20/10, 19:30) σε έναν όμιλο στον οποίο συμμετέχει ακόμη η Νίζνι Νόβγκοροντ.

Με προσωπικές ενέργειες, του Βασίλη Μουράτου η ομάδα της Λαυρεωτικής είχε τον έλεγχο (12-6 στο 5'). Όμως, στην συνέχεια οι Γάλλοι ισορρόπησαν το ματς (16-14 στο 10').

Στην δεύτερη περίοδο την «μπαγκέτα» στο σκοράρισμα πήρε ο Μάρκους Λιούις (7π.). Ενδεικτικό της ενέργειας που έβγαλε το γεγονός πως σκόραρε με τρία καρφώμα (26-20 στο 6'), τα λάθη όμως (3 ο Νικολαΐδης) και η αστοχία από την περιφέρεια κρατούσαν την Ντιζόν μέσα στο ματς σε απόσταση αναπνοής (30-28 στο 20').

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σάιμον έδωσαν στους Γάλλους το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς (32-36 στο 22'), με τους παίκτες του Σερέλη να είναι εκνευριστικά άστοχοι (1/12 τρίποντα). Ο Γκόινς έσπασε την γκίνια, ο Κάρτερ πήρε μπροστά (11π.) ενώ και η σημαντική επιθετική συνεισφορά του Νικολαΐδη (4π.) βοήθησε τους γηπεδούχους να περάσουν ξανά μπροστά στο τέλος του τρίτου 10λεπτου (44-43 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο υπήρχε ισορροπία (46-44 στο 32'). Σάιμον και Χόλστον «ξεκόλλησαν» την Ντιζόν (46-50) με σουτ από την περιφέρεια, την ώρα που το Λαύριο μετρούσε 3/21 τρίποντα! Μέχρι ο Κένι Γκόινς να φέρει το ματς στα ίσια (54-54) στο τελευταίο 5λεπτο. Οι λύσεις του Κακλαμανάκη έβαλαν μπροστά (58-54 στο 36’) το Λαύριο με τον Τάισον Κάρτερ να δίνει σημαντικό προβάδισμα με σουτ από την περιφέρεια (61-56 στο 38').

Οι Γάλλοι απάντησαν με τον Χόλστον (63-63 στα 28’’), αλλά με καλάθι του Κένι Γκόινς στα 5,3 μετά από ασίστ του Κάρτερ έδωσε ξανά πλεονέκτημα στο Λαύριο. Στην τελευταία επίθεση ο Γκόινς ήταν και πάλι πρωταγωνιστή, καθώς σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Κέλι δίνοντας τη νίκη στην ελληνική ομάδα.