Στρασμπούρ-Περιστέρι 77-57: Έπαιξε μόνο ένα ημίχρονο!

Το Περιστέρι μετά το καλό πρόσωπο του πρώτου μέρους, έμεινε από ενέργεια και λύσεις γνωρίζοντας την ήττα (77-57) από την Στρασμπούρ εκτός έδρας

Το κακό πρόσωπο του δευτέρου ημιχρόνου πλήρωσε το Περιστέρι γνωρίζοντας την ήττα (77-57) από την Στρασμπούρ εκτός έδρας για το Basketball Champions League.

Με πίεση στην άμυνα στο ξεκίνημα του ματς το Περιστέρι έδειξε να έχει τον έλεγχο με τον Στίβεν Γκρέι να αποτελεί το σημείο αναφοράς επιθετικά.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με ωραία ενέργεια του Γιάννη Μπουρούση βρέθηκαν να προηγούνται με 17-11 (στο 9’). Όμως, το δίδυμο Γιανίς Μορίν και Γιάρομιρ Μπόχατσικ αποτελούσε το επιθετικό «όπλο» της Γαλλικής ομάδας.

Ο Στίβεν Γκρέι με τρίποντο επέτρεπε στην ελληνική ομάδα να έχει το «πάνω χέρι» (26-29 στο 15.40’’), αλλά οι Γάλλοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-34) εκμεταλλευόμενοι τα 12 λάθη του Περιστερίου και την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (16 έναντι 11 των «κυανοκιτρίνων»).

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι εμφάνισε το κακό του πρόσωπο και αυτό οι παίκτες της Στρασμπούρ το τιμώρησαν. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν 2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές και 3 ασίστ, με την Στρασμπούρ να επιτυγχάνει να «χτίσει» μια διαφορά 12 πόντων (56-44 στο 30’).

Η έλλειψη λύσεων στην επίθεση σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων οδήγησε στο άνοιγμα της διαφοράς (68-48 στο 35’), καθώς χάθηκαν αρκετά ριμπάουντ και στην επίθεση πλην του Γκρέι και του Πέτεγουει δεν υπήρχε άλλο σημείο αναφοράς για την ελληνική ομάδα που γνώρισε την ήττα…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαζόνι, Καλατράβα, Μαβισού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός