Βουλγαρία-Ελλάδα 78-84: Μίλησε η ελληνική ψυχή και ο Αθηναίου!

Η Εθνική ομάδα επικράτησε στην παράταση με 84-78 της Βουλγαρίας με τον Γιάννη Αθηναίου να δίνει το σύνθημα της μεγάλης ανατροπής στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας

Όταν η Εθνική ομάδα αισθάνθηκε ότι κινδυνεύει να… ξαναχάσει, ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά και με μεγάλα τρίποντα πρώτα έστειλε τον αγώνα στην παράταση και στο φινάλε προσυπέγραψε τη νίκη (84-78, κ.α. 71-71) επί της Βουλγαρίας στο δεύτερο παιχνίδι της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ του 2022 που διεξήχθη στο Σεράγεβο.

Όλοι οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πάλεψαν σκληρά και έδωσαν μεγάλες «μάχες», δεν το έβαλαν κάτω, ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους αντέδρασαν, έβγαλαν τον αθλητικό εγωισμό που είχαν… ξεχάσει και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη με τον Γιάννη Αθηναίου να βάζει την υπογραφή του με μεγάλα τρίποντα (4 τον αριθμό) από το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας μέχρι και το φινάλε της παράτασης…

Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα της Βουλγαρίας μπήκε πιο αποφασιστική και με καλύτερες συνεργασίες και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ, καθώς προηγήθηκαν με 14-7 (στο 6’). Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου προσπάθησαν αλλά ήταν δύσκολο να βρουν ρυθμό, καθώς ήταν εμφανής η πίεση που αισθάνονταν. Γι’ αυτό και υπέπεσαν σε πολλά λάθη (10 στο πρώτο 20λεπτο) τα οποία τις περισσότερες φορές «τιμώρησαν» οι Βούλγαροι.

Ο Τσάβνταρ Κοστόφ ηγήθηκε των αντιπάλων και με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (25-14, στο 9’) στην ομάδα του την ίδια στιγμή που οι κακές επιλογές της Εθνικής διαδέχονταν η μια την άλλη. Μοναδική εξαίρεση ο φιλότιμος Βαγγέλης Μαργαρίτης και ο ψυχωμένος Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Μάλιστα, ο τελευταίος με τέσσερις σερί πόντους και πολύ πάθος αμυντικά επέτρεψε στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να πλησιάσει σε 29-23 (στο 13.30’’), αλλά πάλι οι Βούλγαροι παρότι το «βαρύ πυροβολικό» τους ο Ντεμάριους Μποστ είχε μόλις 3 πόντους με 1/6 σουτ εντός παιδιάς βρήκαν τον τρόπο με τους Κοστόφ, Μπάτσεφ και Μαρίνοφ να ανεβάσουν ξανά την διαφορά στο +16 (41-25 στο 17’).

Εκεί η πεντάδα με τους Φλιώνη, Λούντζη, Γιάννη Αγραβάνη, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη με πολύ πίεση στην άμυνα από την πρώτη πάσα και με εξαιρετικά τελειώματα στην επίθεση από τον εξαιρετικό Μιχάλη Λούντζη μείωσε σε 41-31 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η υπεροχή στα ριμπάουντ στο πρώτο 20λεπτο (23 έναντι 16 των αντιπάλων) δεν μετουσιώθηκε σε πλεονέκτημα, λόγω των περισσότερων λαθών (10 έναντι 6 των Βουλγάρων) και της έλλειψης δημιουργίας (11 ασίστ έναντι μόλις 6 της ελληνικής ομάδας).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ομάδα μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και με άμυνα για σεμινάριο συνέχισε την αντίδραση που είχε στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους. Αρχικά, μείωσε σε 41-36 (στο 23.20’’) και πέρασε μπροστά με 41-42 (στο 26.10’’) με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη.

Τα άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια δεν επέτρεπαν στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να διευρύνει την διαφορά. Η κόπωση ήταν εμφανής, αλλά ταυτόχρονα από όλους έγινε μεγάλη προσπάθεια, με τον Μποστ να είναι εξουδετερωμένος από την ελληνική ομάδα.

Από το 41-42 όμως και μετά η Εθνική θυμήθηκε το κακό της πρόσωπο και ο Ντεμάριους Μποστ δεν το συγχώρησε αυτό και ήταν ο άνθρωπος που έδωσε στην Βουλγαρία την δυνατότητα να «τρέξει» μια διαφορά 11-0 σε τρία λεπτά και να μετατρέψει το σκορ σε 52-42 (στο 29’).

Με καλάθια από τους Μαργαρίτη και Αθηναίου η Εθνική μείωσε (52-46 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο οι Βούλγαροι είχαν τον έλεγχο (55-49 στο 31’), ο Γιάννης Αθηναίου πήρε μπρος και με τρίποντο (57-56 στο 32.30’’) σάλπισε την αντεπίθεση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Οι κακές επιλογές στοίχισαν προσωρινά (68-60 στο 36.20’’). Καββαδάς και Κακλαμανάκης μείωσαν (68-63 στο 38’) και στο φινάλε μίλησε ο Γιάννης Αθηναίου με δυο τεράστια τρίποντα από τα 8 μέτρα, αρχικά μείωσε σε 68-66 και όταν στα 20’’ οι Βούλγαροι σκόραραν (70-66), απάντησε άμεσα στα 17’’ ξανά από τα 8 μέτρα (70-69).

Στην τελευταία επίθεση ο Κοστόφ ευστόχησε στην μια από τις δυο βολές και ο Κατσίβελης με εξαιρετική ενέργεια και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε (71-71) στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί, ξανά με τρίποντο ο Αθηναίου (71-74) έδωσε προβάδισμα στην Εθνική, οι Βούλγαροι μείωσαν (73-74) και ο Μάντζαρης με τρίποντο από την γωνία ανέβασε την διαφορά στο +4 (73-77).

Οι Βούλγαροι που αιφνιδιάστηκαν στην παράταση μείωσαν σε 78-79, ο Δημήτρης Αγραβάνης με 2/2 βολές έδωσε αέρα 3 πόντων (78-81).

Στην συνέχεια ο αντίπαλος αστόχησε και στην επίθεση ο Αθηναίου με νέο τρίποντο τους «σκότωσε» (78-84) γράφοντας τον επίλογο μιας πολύ σημαντικής νίκης, που φέρει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.), 78-84.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ