Λάρισα- Χαρίλαος Τρικούπης 92-70: Άνετη πρόκριση για τους Θεσσαλούς

Η Λάρισα παίζοντας καλύτερα από τα πρώτα λεπτά πήρε τη νίκη-πρόκριση (92-70) στην επόμενη φάση του Κυπέλλου κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Λάρισα στον πρώτο επίσημο αγώνα της φετινής χρονιάς επιβλήθηκε (92-70) του Χαρίλαου Τρικούπη και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ (δεν αγωνίστηκε ο Μπράντον Ρας, λόγω ενολήσεων στο γόνατο) από το ξεκίνημα του ματς επέβαλλαν τον ρυθμό τους πιέζοντας αμυντικά και επιθετικά βρίσκοντας λύσεις με τους Ουέμπ-Μπράουν «έχτισαν» μια διαφορά 20 πόντων (34-14 στο 10’) με το… καλημέρα!

Ο Χαρίλαος Τρικούπης με εξαίρεση τους Μάθις και Χατζηνικόλα δεν είχε σταθερές λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα να καθίσταται προβλέψιμο το παιχνίδι του. Όσο κι αν δοκίμασε να αλλάξει τον ρυθμό του ματς ο Ντίνος Καλαμπάκος αυτό δεν μπόρεσε να συμβεί, αφού η Λάρισα είχε επιθετική πολυφωνία.

Οι Θεσσαλοί διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας, τόσο στο τέλος του πρώτου μέρους (58-37 στο 20’), όσο και στην τρίτη περίοδο (77-53 στο 30’) με συνέπεια να πετύχουν μια μεγάλη νίκη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για τη νέα χρονιά παίρνοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-14, 58-37, 77-53, 92-70.

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 16, Γκούντγουιν 7, Ουέμπ 21, Κώττας 6, Σμιθ 7, Καμάρας 2, Καμπερίδης 9, Μούρτος 6, Ρόι 8, Σπυρόπουλος 3, Παπαδάκης 7.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Τάουρους 8, Ντεβόντε 6, Λαούνης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 4, Χατζηνικόλας 14, Γράβας 6, Ρίτσαρντ 2, Μπράουν 8, Μάθις 13.

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση