Ο Μότουμ «ντύθηκε» Λάρκιν κι η Εφές «έπιασε» στην κορυφή τη Φενέρμπαχτσε!

Ο Μπροκ Μότουμ έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τις καριέρας του κι οδήγησε την Αναντολού Εφές στη νίκη (84-76) επί της Τουρκ Τέλεκομ.

Η Εφές αγωνίστηκε στην Άγκυρα δίχως τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος είχε σημειώσει 37 πόντους στο ματς με την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Αυστραλός ψηλός φρόντισε να μην φανεί η απουσία του. Ο Μότουμ σκόραρε 28 πόντους (9/12διπ., 2/5τρ., 4/5βολ.) σε σχεδόν 35 λεπτά κι ήταν ο πρωτοστάτης στο ξέσπασμα της ομάδας του στην τρίτη περίοδο. Σε εκείνο το διάστημα σημείωσε 13 πόντους, όσους είχε όλη η Τουρκ Τέλεκομ!

Η Εφές έκανε επιμέρους 27-13, απλοποιώντας τα πράγματα καθώς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ούσα στο +14 (63-49). Καθοριστικός στο φινάλε ήταν κι ο Βασιλιε Μίτσιτς, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 15 πόντους του στα τελευταία 11 λεπτά. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 16-3 κι έπιασε τη Φενέρμπαχτσε στην κορυφή της βαθμολογίας. Όσο για την Τουρκ Τέλεκομ είναι στην έκτη θέση με ρεκόρ 10-9.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ