Βίρτους-Προμηθέας 98-91 (84-84κ.α.): Ήττα στην παράταση και πιο κοντά ο ελληνικός «εμφύλιος»!

Η Βίρτους έκαμψε την αντίσταση του Προμηθέα στην παράταση κι η ελληνική ομάδα κατέλαβε την τέταρτη θέση του ομίλου της.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έδωσαν μεγάλη μάχη και έστειλαν στο έξτρα πεντάλεπτο ένα ματς που έμοιαζε χαμένο αλλά στο φινάλε λύγισαν με 98-91 (84-84κ.α.), κάτι που σε συνδυασμό και με τη νίκη της Νεπτούνας τον φέρνει στην τέταρτη θέση του ομίλου του.

Αυτό σημαίνει ότι αν η ΑΕΚ επικρατήσει της Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ τότε ο ελληνικός «εμφύλιος» θα είναι πιο κοντά από ποτέ, καθώς θα υπάρχουν 66% πιθανότητες. Συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» θα τερματίσουν πρώτοι στο γκρουπ τους, κάτι που σημαίνει ότι θα παίξει με μια από τις τέταρτες ομάδες των άλλων ομίλων. Και να θυμίσουμε ότι πέρα από τον Προμηθέα, τέταρτος τερμάτισε στη regular season κι ο ΠΑΟΚ.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, μολονότι ο Προμηθέας προσπάθησε να μπει δυνατά, τελικά βρέθηκε να ακολουθεί τον ρυθμό της Βίρτους. Η καλή παρουσία του Κατσίβελη κράτησε την ελληνική ομάδα κοντά στο σκορ αλλά οι γηπεδούχοι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκαν να προηγούνται με 63-48!

Οι παίκτες του Γιατρά, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και κυρίως με τα τρίποντα του Γκίκα κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά! Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στις βολές (23/36). Κάπως έτσι ο Προμηθέας με μεγάλα σουτ έξω από τα 6μ75 έστειλε το ματς στην παράταση αλλά εκεί δεν άντεξε. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι ο 15άχρονος, Λευτέρης Μαντζούκας έπαιξε πιο πολύ από κάθε άλλον συμπαίκτη του.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84 (κ.α.), 98-91.

Δείτε τα στατιστικά των ομάδων στο gallery...