FIBA Champions League: Οι αντίπαλοι για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρη
SHARE

FIBA Champions League: Οι αντίπαλοι για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρη

Τις ομάδες που θα αντιμετωπίσουν στους ομίλους της διοργάνωσης έμαθαν οι τρεις εκπρόσωποι της Ελλάδας.

Το μεσημέρι της Τρίτης (11/7) στο «House of Basketball» της FIBA στην Ελβετία πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τη νέα σεζόν και οι δύο «Δικέφαλοι» με τους «κίτρινους» έμαθαν τις ομάδες που θα αντιμετωπίσουν στους ομίλους.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στον δεύτερο όμιλο, μαζί με τις Γκαζιάντεπ (Τουρκία), Σαλόν (Γαλλία), Τενερίφη (Ισπανία), Νεπτούνας (Λιθουανία), Βέντσπιλς (Λετονία), ενώ περιμένει και δύο από τους οκτώ νικητές των προκριματικών.

Κάτι ανάλογο ισχύει και για την ΑΕΚ, που είναι στον τρίτο όμιλο, μαζί με τους Βενέτσια (Ιταλία), Ολίμπια Λουμπλιάνας (Σλοβενία), Μπάιροϊτ (Γερμανία), Μπάνβιτς (Τουρκία) και Στρασμπούρ (Γαλλία). Παράλληλα, ο Άρης είναι στον τέταρτο όμιλο με τις Αβελίνο (Ιταλία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία), Οστάνδη (Βέλγιο), Νίμπουρκ (Τσεχία) και περιμένει και δύο νικητές των προκριματικών.

Τα ζευγάρια του α' προκριματικού γύρου (19 και 21 Σεπτεμβρίου):

1. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) - Μπανταλόνα (Ισπανία)
2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) - Άβτοντορ (Ρωσία)
3. Μπόσνα (Βοσνία) - Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
4. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) - Κάλεβ (Εσθονία)
5. Χρόνιχεν (Ολλανδία) - Βιτάουτας (Λιθουανία)
6. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)
8. Λουλέα (Σουηδία) - Άντβερπ (Βέλγιο)

Τα ζευγάρια του β' προκριματικού γύρου (24 και 26 Σεπτεμβρίου):

9. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) ή Κάλεβ (Εσθονία) - Άλμπα Φέχερβαρ (Ουγγαρία)
10. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) ή Μπανταλόνα (Ισπανία) - Κατάγια (Φινλανδία)
11. Λουλέα (Σουηδία) ή Άντβερπ (Βέλγιο) - Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
12. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) ή Άβτοντορ (Ρωσία) - Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
13. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) ή Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία)
14. Μπόσνα (Βοσνία) ή Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία) - Κλουζ (Ρουμανία)
15. Χρόνιχεν (Ολλανδία) ή Βιτάουτας (Λιθουανία) - Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
16. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) ή Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) - Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)

Τα ζευγάρια του γ' προκριματικού γύρου (29 Σεπτεμβρίου και 2 Οκτωβρίου):

17. Νικητής 16 - Ναντέρ (Γαλλία)
18. Νικητής 11 - Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)
19. Νικητής 12 - Ορλαντίνα (Ιταλία)
20. Νικητής 13 - Γιουβέντους (Λιθουανία)
21. Νικητής 10 - Βόννη (Γερμανία)
22. Νικητής 15 - Εστουδιάντες (Ισπανία)
23. Νικητής 9 - Καρσίγιακα (Τουρκία)
24. Νικητής 14 - Μπράσελς (Βέλγιο)

Οι όμιλοι της διοργάνωσης:

OmiloiChampionsLeagueFIBA2017

Ολυμπιακός: «Τρέχει» για τα ντέρμπι ο Τουρέ
Ολυμπιακός: «Τρέχει» για τα ντέρμπι ο Τουρέ
Άρης: Δυσαρέσκεια για ΠΑΣ Γιάννινα και Αστυνομία
Άρης: Δυσαρέσκεια για ΠΑΣ Γιάννινα και Αστυνομία
Πύρινη κόλαση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης - Μεγάλες καταστροφές στο κτήριο (photos+videos)
Πύρινη κόλαση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης - Μεγάλες καταστροφές στο κτήριο (photos+videos)
Σκοράρει και κερδίζει η Άρσεναλ
Σκοράρει και κερδίζει η Άρσεναλ


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies