ΑΕΚ – Κράσνι Οκτιάμπρ 94-96: Δεν έφτανε ο «βασιλιάς» Λουκάς!

Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν συγκλονιστικός (42π.) αλλά δεν αρκούσε με την Ένωση να στέλνει το ματς στην παράταση και να καταρρέει, γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα του Eurocup – Ένταση λίγο πριν το τέλος με ρίψη αντικειμένων και προκλήσεις από τον πρόεδρο της Κράσνι

Με το... αριστερό επέστρεψε στην Ευρώπη η «Βασίλισσα» ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 96-94 στο ΟΑΚΑ από την Κράσνι. Παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που τελείωσε το ματς με 42 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ και την τρομερή αντίδρασή της στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ λύγισε στην παράταση και η Κράσνι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα του Eurocup.

Ο Λουκάς και οι άλλοι

Παρά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ η Κράσνι πήρε... κεφάλι από το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στους Μίτσελ, Ζάιτσεφ και Κούπερ, προηγούμενη 18-14 με τον Μίτσελ να... βομβαρδίζει από τα 6,75μ. Από εκείνο το σημείο μέχρι και την έναρξη της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ βρισκόταν να... κυνηγάει το σκορ, αντέδρασε όμως και με τους Μαυροκεφαλίδη, Ανοσίκε και Καλαμπόκη πέρασε μπροστά, επιστρέφοντας από το 60-68 φτάνοντας στο 73-70 με 6’ 18’’ να απομένουν.

Η μπάλα άρχισε να «καίει» και τα φάουλ να διαδέχονται το ένα το άλλο με τη... ρώσικη ρουλέτα των βολών να διαμορφώνει το 77-77 με την πρώτη εύστοχη βολή του Μίτσελ. Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας διεκόπη με 1’ 49’’ να απομένουν για το τέλος καθώς ο πρόεδρος της Κράσνι προκάλεσε και οι οπαδοί της ΑΕΚ απάντησαν ρίχνοντας αντικείμενα πριν ο Μίτσελ εκτελέσει τη δεύτερη βολή του.

Βολές-λύτρωση

Ο Ζάιτσεφ με δυο βολές και ο Μίτσελ με δίποντο έδωσαν προβάδισμα με 81-78 στην Κράσνι, ο Κάρτερ αστόχησε σε τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» ξανά τη διαφορά, ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης ήταν συγκλονιστικός και με πέντε σερί πόντους ισοφάρισε σε 83-83!

Το τρίποντο-μαχαιριά του Μίτσελ στα 8’’ πριν το τέλος βρήκε... απάντηση στις τρεις βολές του Καλαμπόκη με 5,7’’ για την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Μίτσελ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

«Σφαγή» και ατυχία

Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε το ρεσιτάλ του και με δυο βολές διαμόρφωσε το 94-94 27’’ πριν το τέλος της παράτασης, ωστόσο ένα ανύπαρκτο φάουλ στον Ματεϊούνας έδωσε την ευκαιρία στην Κράσνι να πάρει... κεφάλι με 96-94, ο Καλαμπόκης αστόχησε σε δίποντο και το λέι-απ του Μιλόσεβιτς ακυρώθηκε ως εκπρόθεσμο με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86. Παράταση: 94-96.

ΑΕΚ: Ανοσίκε 4, Παπαντωνίου 10 (2), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 42 (12/18 δ., 2/2 τρ., 12/15 β., 9ρ., 4κλ., 2ασ.), Κάρτερ 6, Καλαμπόκης 11 (1), Γουόρεν 8 (1)

ΚΡΑΣΝΙ: Τκατσένκο 2, Μίτσελ 39 (11/16δ., 3/10τρ., 8/10β., 8ρ., 1κλ., 1ασ.), Ματεϊούνας 4, Κούπερ 13 (3), Ζάιτσεφ 15 (1), Χάμιλτον 4 (1), Τζόνσον 10, Γκουΐν 9 (1).