Μεγάλος κίνδυνος για τους Νέους

Η Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών λύγισε σήμερα στη δεύτερη παράταση (57-57κ.α., 67-67 α’ παρ.) και πλέον ο στόχος της παραμονής στην Α' κατηγορία απομακρύνεται.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 78-72 από την Σλοβενία στους αγώνες κατάταξης του Ευρωπαϊκού Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στο Λιλιάνο της Ιταλίας, και πλέον μετράει 2 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 8ο όμιλο. Αύριο, τα παιδιά του Μάνου Μανουσέλη θα αντιμετωπίσουν την Βοσνία (19:45), ενώ για να αποφύγουν τον υποβιβασμό θέλουν ήττα της Πολωνίας από τη Σλοβενία (22:00) και νωρίτερα νίκη δική τους με διαφορα.

Τα 28 λάθη και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση δεν επέτρεψαν στην Εθνική να εξαργυρώσει το θετικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε στο +10 (11-21). Οι Σλοβένοι άρχισαν από τη δεύτερη περίοδο να ροκανίζουν τη διαφορά και στο 30΄ βρέθηκαν ακόμη και στο +6 (48-42). Ωστόσο, στον τελευταίο δεκάλεπτο οι Έλληνες διεθνείς σοβαρεύτηκαν στην άμυνα, κράτησαν τους αντιπάλους στους 9 πόντους, και από το εις βάρος τους 57-50 στο 37΄ έτρεξαν σερί 7-0 και με τη λήξη της κανονικής διάρκειας ισοφάρισαν σε 57-57. Η πρώτη παράταση, πάντως, δεν ήταν ικανή να αναδείξει νικητή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο 35΄ ο φωτεινός πίνακας να γράφει το ισόπαλο 67-67. Στη δεύτερη παράταση, όμως, οι Σλοβένοι φρόντισαν να καθαρίσουν το «παιχνίδι». Με εντυπωσιακή άμυνα, κράτησαν την Εθνική στους 5 πόντους και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασαν άνετα στο τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 26-30, 48-42, 57-57κ.α., 67-67παρ., 78-72 β' παρ.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σπαν 4, Νίκολιτς 25 (4), Κοκόλ, Μέσιτσακ 27 (3), Σαντέι 8, Γκρούσοβνικ 1, Κόσι 3, Ρίτοπ, Μπάρμπαριτς 10 (1), Κάραβντιτς.

ΕΛΛΑΔΑ: Σπυριδωνίδης 8 (1), Λιάπης 5 (1), Κώττας 8, Χριστοδούλου 12 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 11 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής 5 (1), Σταμάτης 12 (1), Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 4.