Έκαναν σεφτέ οι Νέοι!

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Λιλιάνο της Ιταλίας, πανηγύρισε η Εθνική Νέων Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 60-51 της Βουλγαρίας, για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου και αναπτέρωσε τις ελπίδες πρόκρισης του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Μάνου Μανουσέλη, το Ισραήλ (9/7, 17:30).

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής στον αποψινό αγώνα ο Λιάπης με 19 πόντους και δύο καθοριστικά για την εξέλιξη της αναμέτρησης τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Εθνική παρουσιάστηκε βελτιωμένη στα ποσοστά ευστοχίας, εν συγκρίσει με τα απογοητευτικά της πρεμιέρας, η άμυνα ήταν πιο «δεμένη», αλλά τα πολλά λάθη δεν της επέτρεψαν να «οικοδομήσει» μία διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα να κόψει πρώτη το... νήμα του τερματισμού, για να μπει στην καθοριστική τέταρτη περίοδο στο +6 (43-37). Στα πρώτα λεπτά του... επιλόγου, πάντως, η Εθνική φρόντισε να μπει σε τροχιά... νίκης, όταν ο Λιάπης από τα 6.75 και ο Κώττας κοντά στο καλάθι διαμόρφωσαν το πολύτιμο +9 (48-39 στο 33΄). Η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έβαλε προσωρινά και πάλι τη Βουλγαρία στο παιχνίδι (52-49 στο 38΄), αλλά ο Λιάπης με νέα τρίποντη «βόμβα» επανέφερε την τάξη, για να φτάσει η Εθνική στο τελικό 60-51 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-23, 43-37, 60-51

ΕΛΛΑΔΑ: Σπυριδωνίδης 10 (2), Λιάπης 19 (3), Κώττας 6, Χριστοδούλου 8, Πουλιανίτης 3 (1), Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 1, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 5 (1), Σπυρόπουλος 8

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ιλίεφ 2, Κότσεφ 2, Στάβρεφ, Χατζιρούσεφ 3 (1), Μίλοφ 10 (2), Ιβκοφ 17 (2), Γκεοργκίεφ, Πεϊτσινοφ, Βανγκέλοφ 11, Ντιμίτροφ, Βασίλεφ, Σεκούλοφ 6 (2).

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ