NBA: Η γκάφα της χρονιάς, στο ματς της χρονιάς και 1-0 οι Ουόριορς (photos+video)

Επικός ήταν ο πρώτος τελικός στο NBA με τους Ουόριορς να κάνουν το 1-0 στην σειρά, επικρατώντας 124-114 στην παράταση (107-107 στην κανονική διάρκεια) σ’ ένα ματς που ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έγραψε ιστορία με τα κατορθώματά του και τον Τζέι Αρ Σμιθ να κάνει την πιο… χαζή κίνηση!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή και παρά την αρχική διαφορά των 11 πόντων που είχαν πάρει οι Καβαλίερς στη δεύτερη περίοδο (51-40) οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο στα ίσια (56-56).

Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά των Ουόριορς να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν άφησε τους Πρωταθλητές να πάνε σε μία εύκολη επικράτηση, φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό, όπου έγιναν… όργια. Στα 50,8’’ για το τέλος, ο «Βασιλιάς» με έμμεσο τρίποντο έκανε το 104-102 για τους Καβαλίερς, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Ντουράντ ευστόχησε σε δύο βολές, σε μία φάση που οι διαιτητές είχαν δείξει αρχικά επιθετικό φάουλ του άσου των «Πολεμιστών» στον Τζέιμς.

Ακολούθησε ένα ακόμα καλάθι από τον ηγέτη των «Καβς», αλλά ο Κάρι με έμμεσο τρίποντο στα 23,5’’ έδωσε προβάδισμα 107-106 στους γηπεδούχους. Όμως η φάση του αγώνα ήρθε στα 4,7’’ για το τέλος. Ο Χιλ κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πρώτη και έκανε το σκορ 107-107. Αστόχησε στη δεύτερη, ο Τζέι Αρ Σμιθ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αντί να προσπαθήσει για να πετύχει το καλάθι της νίκης, βγήκε από την ρακέτα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι ή οι Καβαλίερς εμφανίστηκαν εντελώς… άδειοι, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0 από τους Ουόριορς με το τελικό 124-114 να «σφραγίζει» τον πρώτο τελικό.

Πάντως, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς κατάφερε να γράψει ιστορία στον πρώτο τελικό, μια και έκανε ρεκόρ καριέρας στους τελικούς και τα play offs< καθώς σημείωσε 51 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ. Οι 51 πόντοι που σημείωσε αποτελούν την 5η καλύτερη επίδοση στους τελικούς, με το ρεκόρ να είναι οι 61 πόντοι του Έλτζιν Μπέιλορ. Μάλιστα, ο «Βασιλιάς» ήταν τελείως μόνος του, καθώς ο Λοβ τον βοήθησε με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους είναι ο Σμιθ.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρι με 29 πόντους, έχοντας παράλληλα 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουράντ πρόσθεσε με άλλους 26 πόντους, είχε 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ και 24 πόντους σημείωσε ο Τόμπσον.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-30, 56-56, 84-78, 107-107 παράταση: 124-114.