Ήττα για Μπακς παρά την καλή εμφάνιση του Αντετοκούμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε, αλλά οι Μπακς ηττήθηκαν στην έδρα τους από τους Πέλικανς με 112-106.

Ο Ελληνας σταρ είχε 17 πόντους (3/4 βολές, 7/16 δίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη σε 34:31 λεπτά συμμετοχής, αλλά φορτώθηκε με πέμπτο φάουλ 5:53 λεπτά πριν το τέλος και δεν μπόρεσε, όταν μπήκε ξανά στο ματς, ν αλλάξει τη ροή του. Ο Άντονι Ντέιβις με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 τάπες ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Νέα Ορλεάνη.

Στο μεταξύ, ο Ντουέιν Γουέιντ αποθεώθηκε στην επιστροφή του στο Μαϊάμι, όπου πέρασε τα προηγούμενα 13 χρόνια της καριέρας του κατακτώντας τρία πρωταθλήματα. Ο ίδιος έδειχνε επηρεασμένος μένοντας στους 13 πόντους με 5/17 σουτ, ωστόσο οι Μπουλς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 98-95.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μαϊάμι-Σικάγο 95-98
Μιλγουόκι-Νέα Ορλεάνη 106-112
Ντένβερ-Γκόλντεν Στέιτ 101-125
Σακραμέντο-Λέικερς 91-101

Το απόλυτο standing ovation για τον Σερ Αλεξ Φέργκιουσον στο «Ολντ Τράφορντ» (video)