Σαν Αντόνιο Σπερς: Με τα… δεύτερα τους Νικς (videos)

Παρά την απουσία σχεδόν όλων των βασικών, οι Σαν Αντόνιο Σπερς κέρδισαν με 109-95 τους Νιου Γιορκ Νικς στο «AT&T Center».

Εξ αρχής αποκλείστηκαν οι Τόνι Πάρκερ (οπίσθιος μηριαίος), Μανού Τζινόμπιλι (ρεπό), Καούχι Λέοναρντ (χέρι) και Πάτι Μιλς (ώμος), ενώ ο Γκρεγκ Πόποβιτς παραχώρησε ρεπό και στον Τιμ Ντάνκαν. Μοιραία χρησιμοποίησε βασική πεντάδα, που είχε τους Κάιλ Άντερσον (9 πόντ., 4/5 σουτ, 23:07), Ματ Μπόνερ (10 πόντ., 4/5 σουτ, 21:43), Άρον Μπέινς (10 πόντ., 1/4 σουτ, 21:36), Κόρι Τζόζεφ (9 πόντ., 4/9 σουτ, 35:23) και Ντάνι Γκριν (13 πόντ., 3/10 σουτ, 33:21)! Χρειάστηκαν, πάντως, οι… φωνές του έμπειρου κόουτς μαζί με τεχνικές ποινές των εκνευρισμένων Αμάρε Στουντεμάιρ (8 πόντ., 2/6 σουτ) και Πάμπλο Πριτζιόνι (8 πόντ., 19:52) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ώστε οι Τεξανοί να διασφαλίσουν προβάδισμα ασφαλείας.

Ακολούθησε επιμέρους 24-12 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, που εξόντωσε οριστικά και αμετάκλητα τους Νεοϋορκέζους, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι ξεχώρισε παραγωγικά με 22 πόντους (3/10 δίπ., 3/3 τρίπ.). Έτσι, τα «σπιρούνια» ανέβηκαν στο 16-6, ενώ οι Νικς υποχώρησαν στο 4-20 με δέκατη συνεχόμενη ήττα. Θυμίζουμε πως ο Ντέρεκ Φίσερ στερήθηκε των υπηρεσιών των Καρμέλο Άντονι (γόνατο), Αντρέα Μπαρνιάνι (γάμπα) και Κλίαντονι Έρλι (γόνατο), ενώ την ύστατη ώρα αποκλείστηκε και ο Τζέι Αρ Σμιθ λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό πόδι. Πάντως, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ έδωσε το παρών και σημείωσε 23 πόντους καλύπτοντας το κενό του «Μέλο» στη βασική πεντάδα.

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Ελ Αραμπί: «Εδώ με την αξία μας, γεμάτοι προσδοκίες»
Euroleague: Σφυρίζουν το Game 4 του Παναθηναϊκού AKTOR οι διαιτητές του Game 3 του Ολυμπιακού
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Στόχος μας είναι να κερδίσουμε»
Euroleague: Η απάντηση για τις διαιτησίες στα Game 3 των Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού