Σαν Αντόνιο Σπερς: Θρίαμβος στο Μαϊάμι (videos)

Το εξωπραγματικό πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για τους Σαν Αντόνιο Σπερς, που κέρδισαν με 111-92 τους Μαϊάμι Χιτ στο «AmericanAirlines Arena».

Επανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς των playoffs διαμορφώνοντας το 2-1 στη σειρά, αλλά ακολουθεί ένα ακόμα ματς στη Φλόριντα (13/06, 04:00), πριν από την επιστροφή στο «AT&T Center» (16/06, 03:00). Απόψε, οι Τεξανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με… 71-50, ενώ στο δεύτερο 24λεπτο άρχισαν να αστοχούν και το προγενέστερο +24 έγινε +7 προς το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά από το ξεκίνημα της τέταρτης επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και έφτασαν σχετικά εύκολα στο μπρέικ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι 41 πόντοι του πρώτου 12λεπτου αποτέλεσαν τη μεγαλύτερη επίδοση σε επίπεδο postseason από το… 1967, ενώ σημειώθηκαν χάρη σε 13/15 σουτ. Εν τέλει, πάντως, το συνολικό ποσοστό ευστοχίας τους… έπεσε στο 59.4%, ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10/21 τρίποντα. Επίσης, τα μεγάλα «αστέρια» του Γκρεγκ Πόποβιτς περιορίστηκαν σε ρόλο συμπρωταγωνιστή.

Άλλωστε δέσποσε παραγωγικά ο Καούχι Λέοναρντ με ρεκόρ καριέρας 29 πόντων (7/7 διπ., 3/6 τρ.), ενώ οι Ντάνι Γκριν (6/6 διπ., 1/2 τρ.) και Τόνι Πάρκερ (4/10 σουτ) «έγραψαν» από 15, ο Τιμ Ντάνκαν 14 (4/7 δ., 6 ρ., 4 λ.), ο Μανού Τζινόμπιλι 11 (3/5 διπ., 1/3 τρ., 27:13) και ο Μπορίς Ντιό 9 (3/6 σουτ, 37:17) ως βασικός σέντερ αντί του Τιάγκο Σπλίτερ (6 π., 2/3 διπ., 4 ρ., 15:52). Ακόμα, ο Πατ Μιλς σημείωσε 5 πόντους (2/5 σουτ), ο Μάρκο Μπελινέλι 3 (1/3 σουτ, 1:36), ο πρώην φόργουορντ/σέντερ του Ίκαρου Καλλιθέας, Άρον Μπέινς, 2 (1/1 διπ., 1:36), ενώ άλλους 2 πρόσφερε ο Ματ Μπόνερ (0/0 σουτ, 9:45), ο οποίος μάρκαρε προσωρινά τον Λεμπρόν Τζέιμς.

Από την πλευρά του, ο «βασιλιάς» πέτυχε 22 πόντους (7/10 διπ., 2/4 τρ., 7 ασ., 5 ρ., 39:49), αλλά υπέπεσε και σε επτά λάθη, ενώ 22 πόντους σημείωσε επίσης ο Ντουέιν Ουέιντ (8/12 σουτ, 5 λ., 36:22). Ακολούθησαν ο Ρασάρντ Λιούις με 14 (1/2 διπ., 4/5 τρ.) και ο Ρέι Άλεν με 11 (1/4 διπ., 2/4 τρ.), ενώ ο Κρις Μπος έμεινε στους 9 (4/4 σουτ, 34:22) μένοντας εκτός των περισσότερων επιθετικών συστημάτων του Έρικ Σποέλστρα. Τέλος, ο Νόρις Κόουλ είχε 8 (3/9 σουτ, 17:44), ο Κρις Άντερσεν 3 (0/1 διπ., 5 ρ., 19:43), ο Μάριο Τσάλμερς 2 (0/2 διπ., 0/3 τρ., 4 ασ., 3 λ., 21:41) και ο Τόνεϊ Ντάγκλας έναν (0/1 τρ., 1:36).

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών