Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019: Νίκες για Νέα Ζηλανδία, Γερμανία (photos+videos)

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019Η Νέα Ζηλανδία επιβλήθηκε 102-101 της Τουρκίας, ενώ η Γερμανία επικράτησε 82-76 του Καναδά.

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες κατάταξης στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας για τις θέσεις 17-32.

Σε Προολυμπιακό τουρνουά θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, οι Νέα Ζηλανδία και Τουρκία, οι δύο ομάδες που κατέλαβαν την 1η και 2η θέση αντίστοιχα του 15ου ομίλου, για τις θέσεις κατάταξης 17-32 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Σε έναν αγώνα στον οποίο σημειώθηκαν 203 πόντοι, νικήτρια αναδείχτηκε η Νέα Ζηλανδία με 102-101, στο πλαίσιο της 2ης και τελευταίας αγωνιστικής. Καθώς η Αυστραλία είχε ήδη εξασφαλίσει τη μία και μοναδική θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες που δικαιούται η ήπειρος της Ωκεανίας μέσω του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι παίκτες του Πολ Χενάρι θα έχουν μία ακόμη ευκαιρία να προκριθούν στο Ολυμπιακό Τουρνουά το επόμενο καλοκαίρι.

Παράλληλα, η Γερμανία επικράτησε του Καναδά με 82-76 χάρη στον τρομερό Ντένις Σρέντερ, ο οποίος έχασε το triple double για... μία ασίστ (21π., 10ριμπ., 9ασ.). Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογική σημασία, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στα Προολυμπιακά τουρνουά.

Germany v Canada - Highlights - FIBA Basketball World Cup 2019

Turkey v New Zealand - Highlights - FIBA Basketball World Cup 2019

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ