Γαλλία-Λιθουανία 78-75: Στους «8» με πρόκριση-θρίλερ η Γαλλία (photos+video)

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019Η Γαλλία δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λιθουανία, αλλά πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Συγκλονιστική ήταν η αναμέτρηση της Γαλλίας με τη Λιθουανία, με τους «τρικολόρ» να δυσκολεύονται στο φινάλε, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 78-75, που τους έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αντίθετα, η Λιθουανία αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με καλή άμυνα και την ευστοχία του Φουρνιέ, η Γαλλία έκανε δυνατό ξεκίνημα και το 26-14 στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Οι «τρικολόρ» συνέχισαν έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο και μόνο όταν ο Γκομπέρ κάθισε στον πάγκο, κατάφεραν οι Λιθουανοί να βρουν τον δρόμο για το καλάθι, με το ημίχρονο να λήγει 50-40.

Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι συνέχισαν να εκτελούν από τα 6.75, αλλά η Λιθουανία ροκάνισε τη διαφορά που ήταν στους 11 (65-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση ανατράπηκε στην τελευταία περίοδο με τον Καλνιέτις να μειώνει στον πόντο στο 35’ (67-66). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε… θρίλερ, αλλά οι Φουρνιέ και ΝτεΚολό βρήκαν σουτ από τα 5 μέτρα και χάρισαν την πρόκριση στην ομάδα τους.

Εκεί κρίθηκε

Οι Γάλλοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, όμως επέτρεψαν στους Λιθουανούς στο τέλος να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι. Όμως οι Φουρνιέ και ΝτεΚολό με την ποιότητα και την ψυχραιμία τους, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.