Ολυμπιακός-Μονακό 72-96: «Σταύρωση» στο ΣΕΦ, στο Μονακό για την ανατροπή

Ο Μάικ Τζέιμς διέλυσε (96-72) τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ οδηγώντας τη σειρά με τη Μονακό στο 1-1 και πλέον οι Μονεγάσκοι έχουν το «πάνω χέρι» με το πρώτο ματς την Τετάρτη (27/4, 22:00) του Πάσχα στην έδρα τους

Με συνταγή Ολυμπιακού στην άμυνα και έναν εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό ήταν σαρωτική και παρέσυρε (96-72) στο διάβα της την ελληνική ομάδα στον δεύτερο αγώνα των play offs στο ΣΕΦ φέρνοντας την σειρά στο 1-1 και πλέον τον πρώτο λόγο τον έχουν οι Μονεγάσκοι, όπου θα υποδεχθούν σε δυο παιχνίδια τους «ερυθρόλευκους» με το πρώτο να γίνεται την Τετάρτη (27/4, 10:00) του Πάσχα και το δεύτερο την επόμενη Παρασκευή (29/4).

Ο Αμερικανός γκαρντ που είχε μόλις 2 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και αυτούς με ελεύθερες βολές και 0/3 σουτ και 1 λάθος, επέστρεψε... σεληνιασμένος! Τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, όντας ο πλέον επιδραστικός παίκτης του ματς.

Βέβαια, για να αλλάξει το σκηνικό στο πρώτο μέρος τρομερή δουλειά έκανε ο Ντουέιν Μπέικον (13 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και συνολικά ο Ντανίλο Άντζουσιτς (19 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Από τον Ολυμπιακό έμειναν όλοι στο πρώτο 10λεπτο και στη συνέχεια αρκέστηκαν να παρατηρούν τους Μονεγάσκους που έκαναν απλώς το παιχνίδι τους και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη παίρνοντας πλέον το πλεονέκτημα.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός με πολύ πίεση στην περιφέρεια πάνω στον Μάικ Τζέιμς με τον Τόμας Ουόκαπ είχε τον έλεγχο (14-4 στο 7’), όμως ο Ντουέιν Μπέικον κράτησε τους Μονεγάσκους (16-10, στο 10’) την ώρα που η ελληνική ομάδα ήθελε να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά.

Όσο ο Τζέιμς ήταν εκτός ρυθμού και έπαιρνε λάθος αποφάσεις ο Μπέικον ήταν εκείνος που διόρθωνε τις... ανορθογραφίες του. Στην δεύτερη περίοδο, η άμυνα της Μονακό σκλήρυνε οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν το καλάθι εύκολα παρότι δοκίμασε αρκετά σχήματα με τον Μουσταφά Φαλ και χωρίς αυτόν στο παρκέ ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Το επιμέρους 12-30 της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς στη δεύτερη περίοδο με κύριο εκφραστή τον Μπέικον, αλλά και την βοήθεια του Πάρις Λι και του Γουίλ Τόμας έδωσε στη Μονακό έναν σημαντικό αέρα στο τέλος του πρώτου μέρους (28-40, στο 20’).

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ο Ολυμπιακός δεν βρήκε απαντήσεις στην πιεστική άμυνα των Μονεγάσκων και εκεί ίσως έπρεπε ο Μπαρτζώκας να επιστρατεύσει τον Τάϊλερ Ντόρσεϊ, καθώς δεν είχε σκορ από τους ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και ο Σλούκας πιέζονταν πολύ με συνέπεια να έχει... μικρύνει το καλάθι.

Η Μονακό από την μεριά της είδε τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει μπρος και με δυο συνεχόμενα τρίποντα να μετατρέπει το 34-46 (στο 22.30’’) σε 34-52 (στο 23.30’’). Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε όπως ήθελε είτε με διείσδυση, είτε με σουτ από μεση η μακρινή απόσταση και ο εκνευρισμός είχε μεταφερθεί για τα καλά στον πάγκο του Ολυμπιακού, αλλά και μέσα στο παρκέ με συνέπεια να λείπει το «καθαρό μυαλό» και η διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (51-69 στο 30’).

Πηγαίνοντας προς το τελευταίο 10λεπτο ο Μπαρτζώκας έριξε με καθυστέρηση τον Τάιλερ Ντόρσεϊ στο παρκέ, αλλά τότε είχαν όλα κριθεί, οι Μονεγάσκοι έβλεπαν το καλάθι σαν... βαρέλι και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +25 (69-94 στο 38’) υποχρεώνοντας τον κόσμο που βρέθηκε στο ΣΕΦ να αδειάζει άρον-άρον το γήπεδο...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπολτάουζερ, Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 9 (2), Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 9 (2), Βεζένκοβ 14 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (1), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 10 (1).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2), Μπέικον 17 (1), Βέστερμαν 4, Τόμας 9, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 6 (2), Άντζουσιτς 19 (3), Χολ 6, Τζέιμς 23 (5).