Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ρεάλ Μαδρίτης 75-74: Νικήτρια στο «θρίλερ» και με το ένα πόδι στα playoffs

Εuroleague: Η Μακάμπι κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ της 2η θέσης και έγραψε με κεφαλαία γράμματα το όνομά της στην 8άδα της διοργάνωσης με 75-74 και καρδιοχτύπι μέχρι το φινάλε

Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα playoffs της Euroleague έκανε η Μακάμπι, η οποία κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 75-74 βγάζοντας μία άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο 13-11 πλέον η «ομάδα του λαού». Η «Βασίλισσα» μετά από δυο σερί ήττες παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 18-8.

Ο Κίναν Έβανς ήταν ο κορυφαίος παίκτης της βραδιάς με 19 πόντους, 2 ριμπαόυντ και 3 κλεψίματα, ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν άξιος συμπαραστάτης με 14 πόντους έχοντας και 2/2 στις κρίσμες βολές στο τελευταίο λεπτό. Ο Τζέιμς Νάναλι είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε μέτρησε 14 πόντους από το 1ο δεκάλεπτο στο Ισραήλ αστοχώντας και στο σουτ στο φινάλ. Ο Τομά Ερτέλ με 11 πόντους και 5 ασίστ ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας σημάδια κόπωσης πήρε λανθασμένες επιλογές.

Ο αγώνας

Πόντο-πόντο πήγε το πρώτο δεκάλεπτο στη «Μενόρα Μιβταχίμ» με τον Γιαμπουσέλε να έχει τον πρώτο λόγο στην επίθεση της Ρεάλ και τους Ουίλμπεκιν και Ρέινολντς να έχουν αναλάβει τον αντίστοιχο ρόλο για τους γηπεδούχους. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 14 φόρες με τον Έβανς να ευστοχεί στην εκπνοή του χρόνου για το 20-21 στο 10ο λεπτό.

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ μέχρι το ημίχρονο, αφού η Μακάμπι ακολουθούσε κατά πόδας την ελάχιστα προπορευόμενη Ρεάλ, για να πάρει ισχνό προβάδισμα τριών πόντων μετά τις βολές του Έβανς και 34-31 στο 17’. Ο Ταβάρες έπιασε δουλειά και με ένα προσωπικό 4-0 έφερε και πάλι τη «Βασίλισσα» μπροστά με έναν πόντο (34-35). Το πολύ «κλειστό» ματς οδηγήθηκε και πάλι σε ισοπαλία με το 38-38 από το τρίποντο του Σέρχιο Γιούλ, για να προηγηθεί η Ρεάλ στο ημίχρονο με τρεις πόντους (41-44).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τον Ρέινολντς να ανοίγει τον λογαριασμό της Μακάμπι για το τρίτο δεκάλεπτο και το 43-44 στο 22’. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6 μετά από δυο σερί τρίποντα του παράγοντα «Χ», Ερτέλ. Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού και πάλι οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 2 με τον Ζίζιτς στο 28΄. Στο τελευταίο λεπτό ο Ερτέλ έκανε το 3/3 στο μακρινό σουτ και ο Πουαριέ πέτυχε τέσσερις προσωπικούς πόντους για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +9. Ο Νάναλι πέτυχε μπάζερ μπίτερ στο 30’, για να πάνε στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο -7 (59-66).

Ο Πουαριέ έφερε τη διαφορά στους 9 στην τέταρτη περίοδο αλλά η «ομάδα του λαού» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με τους Ουίλμπεκιν και Έβανς να μειώνουν στους 5’ (65-70 στο 34’). Η Ρεάλ απάντησε με ένα σερί 4-0 από πλευράς της 35ο λεπτό της αναμέτρησης στο Ισραήλ. Ο Έβανς που το είχε πάρει... προσωπικά πλήγωσε με άλλους 6 πόντους την άμυνα της ομάδας του Λάσο, για να γίνει και πάλι το ματς «ροντέο» (71-74), ενώ ο Ουίλιαμς έφερε το ματς στον πόντο (73-74 με 1,5’ στο ρολόι). Ο Ουίλμπεκιν με ένα ζευγάρι εύστοχων βολών «έγραψε» το 75-74 με 18”. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ρεάλ αστόχησε σε διπλή προσπάθεια με τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ με 5,3” για το φινάλε. Ο Γιαμπουσέλε αστόχησε και η Μακάμπι πέτυχε τη νίκη της χρονιάς κόντρα στους Μαδριλένους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74