Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 84-69: Τον «σκότωσε» ο Ζίζιτς!

Με τον Άντε Ζίζιτς να κυριαρχεί (23 πόντοι με 6 ριμπάουντ) η Μακάμπι επιβλήθηκε (84-69) του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ

Κυρίαρχος στο «ζωγραφιστό» αποδείχθηκε ο Άντε Ζίζιτς για την Μακάμπι οδηγώντας την στη νίκη (84-69) επί του Ολυμπιακού για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Ο σέντερ της «ομάδας του λαού» τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (10/12 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, αποδεικνύοντας πως ήταν ο πιο επιδραστικός παίκτης των Ισραηλινών.

Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν με διαφορά συνολικά ο καλύτερος παίκτης της ελληνικής ομάδας και έμεινε περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε στον πάγκο.

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και αξιοποιώντας τα 4 λάθη της ελληνικής ομάδας και τα 1/7 σουτ της, πήρε τον έλεγχο (8-2 στο 5'), όμως, με τα καλάθια του Κώστα Παπανικολάου μπόρεσε να ισορροπήσει (14-14 στο 9') το ματς.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ακούμπησαν την μπάλα στον Άντε Ζίζιτς, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός. Όμως, με πέντε σερί πόντους του Σακίλ ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός πήρε το «πάνω χέρι» (23-28 στο 15’).

Η Μακάμπι αντέδρασε άμεσα (31-31 στο 18') και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα (40-38 στο 20’).

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 9 πόντους σε 8 λεπτά ήταν με διαφορά ο ποιοτικότερος παίκτης της ελληνικής ομάδας, την ίδια στιγμή που ο Κώστας Σλούκας είχε 2 πόντους και ο Τάιλερ Ντόρσει άλλους 4 πόντους.

Όμως, τα χαμηλά ποσοστά (8/20 δίποντα, ήτοι 40%) δεν άφηναν περιθώρια για αισιοδοξία στους «ερυθρόλευκους».

Όπως και έγινε! Με ένα επιμέρους 15-7 η Μακάμπι «έχτισε» μια διαφορά 10 πόντων (55-45 στο 26’) με τον Άμντε Ζίζιτς να μην έχει αντίπαλο στο «ζωγραφιστό» και τους Ουίλμπεκιν, Έβανς, Καλοϊάρο και Νάναλι να συντηρούν μια απόσταση ασφαλείας ως το τέλος του τρίτου 10λεπτου (66-56). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ανακάτεψε πολλές φορές την... τράπουλα, αλλά τζίφος!

Η επίθεση είχε πολλά προβλήματα και στην άμυνα δεν μπόρεσε να τιθασεύσει το ταλέντο του Ζίζιτς και του Ουίλμπεκιν, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει και στο +22 (81-59 στο 37.30’’). Στα τελευταία λεπτά και με τον αγώνα να έχει κριθεί τα δυο «γκολ-φάουλ» του Τάιλερ Ντόρσει απλώς περιόσρισαν την έκταση της ήττας για την ελληνική ομάδα...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Πάντερ, Τεπενιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), ζιβ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).