Ζενίτ-Μακάμπι 73-71: «Καθάρισε» με τρίποντο στα 9'' ο Μπάρον!

Με τρίποντο του Μπίλι Μπάρον στα 9’’ πριν την λήξη η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε (73-71) εντός έδρας της Μακάμπι

Με τον Μπίλι Μπάρον να είναι ο... απομηχανής θεός με τρίποντο στα 9’’ πριν την λήξη, η Ζενίτ επικράτησε (73-71) της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Αγία Πετρούπολη.

Με τον Τζόρνταν Λόιντ εκφραστή στην επίθεση, οι Ρώσοι εξασφάλισαν διψήφια διαφορά (18-6) επιτρέποντας μέσα από την άμυνά τους στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (25-10, στο 10’).

Μάλιστα την ίδια... συνταγή εφάρμοσε και στο δεύτερο 10λεπτο περιορίζοντας μέσα από την άμυνά της την επιθετική ανάπτυξη της Μακάμπι και τον Σκότι Γουίλμπεκιν με συνέπεια να πάει στα αποδυτήεια με το +15 (41-26).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Μακάμπι μείωσε, πίεσε στην άμυνα και είχε τον Ρέινολντς σε εξαιρετική κατάσταση στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν, ο Ρέινολντς ανέβηκε κι άλλο και κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα και η Μακάμπι μείωσε στους οκτώ πόντους (55-47 στο 30’) δείχνοντας ότι μπορεί να ελπίζει.

Στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι είχε την ψυχολογία και μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή και με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντέρικ Ουίλιαμς πέρασε μπροστά (70-71) στα 17’’ πριν την λήξη. Εκεί, ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ, σχεδίασε μια επίθεση και με ασίστ του Τζόρνταν Λόιντ ο Μπίλι Μπάρον «εκτέλεσε» με επιτυχία από τα 6.75 (73-71) γράφοντας τον επίλογο σε μια σπουδαία αναμέτρηση. Στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι το τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν δεν βρήκε στόχο...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μόγκουλκοτς, Λαουριναβίτσιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 41-26, 55-47, 73-71.

ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ):Λόιντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Καράσεφ 5 (1), Κουλάγκιν 10 (2), Μπαρόν 12 (3), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 9 (3), Πόιθρες 14 (5/5 δίποντα), Πονίτσκα 4, Φράνκαμπ 2, Γκουντάιτις 10 (5/6 δίποντα).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Έβανς 6, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς 14 (1), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 24 (10/16 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Κοέν 5 (1), Νάναλι 7 (1), Ζίζιτς 5, Ζιβ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»