Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπάγερν 69-68: Με υπογραφή Ουίλμπεκιν!

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν πήρε από το... χέρι την Μακάμπι και την οδήγησε στη νίκη (69-68) επί της Μπάγερν Μονάχου στο Τελ Αβίβ

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε (69-68) της Μπάγερν Μονάχου στο Τελ Αβίβ και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στην Euroleague.

Ο Αμερικανός γκαρντ της «ομάδας του λαού» σήκωσε το βάρος στην επίθεση ειδικά στην τελευταία περίοδο και με συνεχόμενα καλάθια οδήγησε στην ανατροπή τελειώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους (4/6 τριπ., 3 ασίστ και 3 κλεψίματα) και 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Η Μακάμπι από το ξεκίνημα είχε τον έλεγχο και βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους (37-20 στο 15’) κυριαρχόντας πλήρως στο παρκέ.

Οι Γερμανοί δεν το έβαλαν κάτω και πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα στα γκαρντ ισορρόπησαν το ματς και με τους Ρούμπιτ-Χάντερ κοντά στο καλάθι και τον ΝτεΣόν Τόμας στην θέση «4» έκαναν την μεγάλη ανατροπή και με ένα επιμέρους σκορ 5-28 σε 10 λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους (42-48 στο 25’). Παρά την προσπάθεια των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου η Μπάγερν είχε τον έλεγχο (50-58 στο 29’ και 54-63 στο 33.20’’).

Στο τελευταίο 6λεπτο «μίλησε» όμως η κλάση του Σκότι Ουίλμπεκιν ο οποίος με δυο... τρίποντα (ένα άμεσο και ένα έμμεσο), δυο ελεύθερες βολές και ένα δύσκολο καλάθι από μέση απόσταση έβαλε την Μακάμπι σε... θέση οδηγού (67-65 στο 38’). Ο Κόρι Γουόλντεν πετυχαίνει τρίποντο από τα 9 μέτρα (67-68 στο 38.30’’).

Στο τελευταίο λεπτό η Μπάγερν δεν ευστόχησε στην επίθεση της και στα 29’’ ο Σκότι Ουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ ευστοχώντας και στις δυο βολές (69-68) διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ, καθώς τα τρίποντα που επιχείρησε η Μπάγερν στην τελευταία επίθεση του αγώνα με τους ΝτεΣόν Τόμας και Νταρούν Χίλιαρντ βρήκαν... σίδερο και ο αγώνας τελείωσε με τους Ισραηλινούς να πανηγυρίζουν μια πολύ δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Χιμένεθ, Καρντούμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 40-32, 54-58, 69-68.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 28 (4/6 τριπ., 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έβανς 5 (4 ριμπ.), Καλοϊάρο 2 (4 ριμπ.), Ουίλιαμς 6 (5 ριμπ.), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 6 (6 ριμπ.), Σόρκιν 3, Ντιμπαρτολομέο 8 (2/5 τριπ.), Μπλέιζερ, Νάναλι 7 (1/6 τριπ., 2 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Ζιβ 2 (2 ριμπ.).

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. (Τρινκέρι): Μπαμπ 6 (2/4 τριπ., 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Τόμας 15 (7 ριμπ.), Γουόλντεν 14 (2/3 τριπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ), Χάντερ 11 (6 ριμπ.), Τζαραμάζ 2 (4 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Τζόρτζ, Ρούμπιτ 10 (3 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.), Σίσκο 5 (1/2 τριπ.), Χίλιαρντ 5 (1/4 τριπ., 3 ριμπ., 6 ασίστ, 1 κλεψ.).