Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ 74-75: Ήθελε κάτι παραπάνω

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -25 στο δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκε να προηγείται αλλά αυτό δεν έφτανε για να πάρει τη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που επικράτησε στο φινάλε με τις ελεύθερες βολές του Μάικ Τζέιμς

Ο Ολυμπιακός «πέταξε» στα… σκουπίδια περισσότερο από ένα ημίχρονο, όπου ακολουθούσε την ΤΣΣΚΑ σε κάθε κίνηση και η αντεπίθεση που εξαπέλυσε στο δεύτερο μέρος τον έφερε μια ανάσα από την επιτυχή ολοκλήρωση, αλλά τελικά έμεινε με την… όρεξη, καθώς ο Μάικ Τζέιμς με δυο 2/3 ελεύθερες βολές 2 δευτερόλεπτα και 6 δέκατα πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη (75-74) στην Ρωσική ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν κάτι παραπάνω για να φτάσουν στην επικράτηση, το οποίο δεν διέθεταν στο φινάλε και αυτό ήταν φρεσκάδα και ενδεχομένως και λίγη τύχη, καθώς ακόμη και στο φινάλε στο σουτ του Γιώργου Πρίντεζη στην επίθεση των δυο δευτερολέπτων η μπάλα έπαιξε τα δικά της παιχνίδια πάνω στη στεφάνη!

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο 10λεπτο έδειξε αδύναμος να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΤΣΣΚΑ και είδε το σκορ να ανοίγει (12-24 στο 10’, 19-34 στο 15’, 21-39 στο 16’ και 23-41 στο 18.30’’).

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ, αποτελούσε τον μοναδική σταθερή απειλή για το καλάθι της ρωσικής ομάδας, ενώ ακίνδυνο ήταν το παιχνίδι από τους Χάρισον, Τζένκινς, Σπανούλη και Σλούκα από την περιφέρεια.

Τα σουτ του Αλέξανδρου Βεζένκοφ δεν έβρισκαν στόχο αρχικά και το ημίχρονο έκλεισε (26-44 στο 20’) με προσωπική ενέργεια του Λούντμπεργκ, ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε άμυνα και επίθεση.

Το σκηνικό ήταν ίδιο μέχρι το 23’ όπου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, το +25 (26-51). Κάπου εκεί ήρθε η εφησυχασμός της ΤΣΣΚΑ, η χαλάρωση έφερε και τις κακές επιθετικές επιλογές την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός έδειξε διατεθειμένος να παίξει το… τελευταίο του χαρτί.

Ανέβασε την πίεση, έγινε πιο επιθετικός στην άμυνα, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ σκόραρε και με την αρωγή του ΜακΚίσικ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -10 (49-59 στο 30’) με τους φιλοξενούμενους να επιτυγχάνουν μόλις 8 πόντους στα τελευταία 7 λεπτά του τρίτου 10λεπου!

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9-68 (στο 37.20’’). Εκεί, ο Μάικ Τζέιμς απάντησε με τρίποντο από τα 8.5 μέτρα (69-71 στο 38’).

Με τον Ζαν Σαρλ ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (72-71, 48’’), ο Μπολομπόι σκόραρε (72-73) για την ΤΣΣΚΑ, για να απαντήσει στην συνέχεια ο Πρίντεζης (74-73).

Στην τελευταία επίθεση ο Μάικ Τζέιμς με 2/3 ελεύθερες βολές που κέρδισε έβαλε μπροστά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ (75-74, 2.6’’) οδηγώντας τη για άλλο ένα ματς στη νίκη, καθώς στην επίθεση των 2 δευτερολέπτων το σουτ τριών πόντων του Γιώργου Πρίντεζη δεν βρήκε στόχο…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Χόρντοφ, Κόγιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ