ΤΣΣΚΑ-Φενέρμπαχτσε 83-89: Τεράστιο διπλό με «σφραγίδα» Ντε Κολό-Βέσελι!

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (89-83) επί της ΤΣΣΚΑ με τους Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι να σκοράρουν τους μισούς πόντους της ομάδας τους

Με τους Νάντο Ντε Κολό και Γιάν Βέσελι να πραγματοποιούν μεγαλειώδη εμφάνιση η Φενέρμπαχτσε πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (89-83) επί της ΤΣΣΚΑ, που ήταν η πέμπτη συνεχόμενη στην διοργάνωση και έβαλε «γερά θεμέλια» για την είσοδο στα play offs της Euroleague.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημα (38-38 στο 20’). Οι Ρώσοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα λόγω της καλής παρουσίας του Τόρνικε Σενγκέλια (66-63 στο 30’), αλλά στην τελευταία περίοδο «μίλησε» η κλάση των Ντε Κολό και Βέσελι.

Οι δυο παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ σημείωσαν επτά πόντους στο τελευταίο 2λεπτο της αναμέτρησης και «κλείδωσαν» τη νίκη για την ομάδα τους, ενώ οι Ρώσοι μέτρησαν την τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μάικιτς, Τεπένιερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 38-38, 66-63, 83-89.

ΤΣΣΚΑ Μ. (Ιτούδης): Μπόλομποι, Τζέιμς 11 (2/8 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ), Χίλιαρντ 8 (4 ριμπ.), Χάκετ 12 (1/3 τριπ.), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 12 (2/3 τριπ.), Βόιντμαν 3 (1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Σενγκέλια 18 (1/3 τριπ., 2 ριμπ., 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπ., 2 ασίστ), Κουρμπάνοφ 7 (1/2 τριπ., 2 ριμπ., 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοφ): Μπράουν 8 (1/2 τριπ., 2 ριμπ.), Γκούντουριτς 8 (2/4 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασίστ), Μαχμούτογλου, Ντε Κολό 22 (2/3 τριπ., 2 ριμπ., 9 ασίστ, 4 κλεψ.), Πιέρ 10 (1/1 τριπ., 2 ριμπ., 3 ασίστ), Βέσελι 24 (6 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.), Έντι 17 (3/5 τριπ., 2 ριμπ.), Ντουβερίογλου, Ουλάνοβας.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)