Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 63-69: Ήττα-σοκ στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα (63-69) από την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ και ουσιαστικά πέταξε στα σκουπίδια το μεγάλο «διπλό» που πέτυχε επί της Μακάμπι δυο ημέρες νωρίτερα

Στράφι πήγε το μεγάλο διπλό» του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ με την Μακάμπι, μετά την ήττα-σοκ (63-69) από την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ!

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Κώστα Παπανικολάου, Χασάν Μάρτιν και την τελευταία στιγμή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος είχε ένα πρόβλημα στη μέση. Ο Ολυμπιακός που θα συναντήσει ξανά την επόμενη Τρίτη (19/1) την Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ της Λιόν έχει πλέον 10 νίκες και 9 ήττες, ενώ οι Γάλλοι 6 νίκες και 13 ήττες.

Μοναδικός διασωθής για την ελληνική ομάδα ο Άαρον Χάρισον, ενώ από την Γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Ντέιβιντ Λάιτι και Γκερσόν Γιαμπουσέλε. Ο τελευταίος έκανε και την διαφορά τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους με 7/11 σουτ εντός παιδιάς, είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 7 κερδισμένα φάουλ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι (12-5 στο 6’), αλλά γρήγορα η Βιλερμπάν ισορρόπησε με τον Λάιτι (14-14 στο 8’ και 17-17 στο 10’).

Στην συνέχεια με πολύ πίεση στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι και με σκορ που βρήκαν από τον Γιαμπουσέλε μπόρεσαν να προηγηθούν (24-28 στο 16’ και 33-34 στο 20’). Ο Κώστας Σλούκας έμεινε στον πάγκο σε όλη την δεύτερη περίοδο και οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να μην έχουν ρυθμό.

Τα χαμένα ριμπάουντ στο δεύτερο μέρος και το σκοράρισμα του Γιαμπουσέλε επέτρεψαν στην Γαλλική ομάδα να πάρει μια σημαντική διαφορά (38-45 στο 28’ και 42-51 στο 30’).

Με 8 λάθη στην τρίτη περίοδο από τα 3 μόλις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπορούσε να είναι και… ευχαριστημένος. Όμως, η Βιλερμπάν είχε «συνδεθεί» για τα καλά με το καλάθι ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 (42-54 στο 31’).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπάθησε με δίδυμο στα γκαρντ τους Σλούκα-Σπανούλη να ανατρέψει την ύστατη ώρα την κατάσταση, αλλά ο αντίπαλος είχε και ρυθμό και ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

Παράλληλα, οι παίκτες του Ολυμπιακού αισθάνονταν κόπωση και δεν έδειχναν ικανοί για την ανατροπή. Προσωρινά μείωσαν (49-54 στο 32’), αλλά ο Φαλ και πάλι με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στο +10 (53-63 στο 36.30’’) και έκτοτε δεν απειλήθηκαν ξανά από την ελληνική ομάδα που πέτυχε μεγάλη νίκη στο Ισραήλ, αλλά την ακύρωσε με την εμφάνιση κόντρα στους Γάλλους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Παστούτσιακ, Κλιβάζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69.