Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 79-63: Εύκολη δουλειά με Ντεκ!

Η Ρεάλ ξεπέρασε με άνεση (79-63) το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ

Με τον Φακούντο Καμπάτσο να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας (12 ασίστ) σε μια από τις τελευταίες εμφανίσεις του με την φανέλα της Ρεάλ, η «βασίλισσα» κυριάρχησε πλήρως (79-63) της Μακάμπι Τελ Αβίβ και μετράει 5 νίκες και 4 ήττες!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν εξαιρετική από το πρώτο 10λεπτο (29-18) και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ισραηλινούς, που δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό σε κανένα δεκάλεπτο.

Η Ρεάλ με 6/9 τρίποντα στο πρώτο 10λεπτο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με τον Γκάμπριελ Ντεκ να αποτελεί την ηγετική φυσιογνωμία της ομάδας στην επίθεση. Την ίδια στιγμή στην πρώτη περίοδο η Μακάμπι είχε 0/4 τρίποντα και έβρισκε λύσεις από τον Άντε Ζίζιτς.

Οι Μαδριλένοι με τον Τρέι Τόμπκινς να σκοράρει είχαν μια… απόσταση ασφαλείας (45-32 στο 20’). Η Μακάμπι με τον Ζίζιτς πλησίασε (52-45), αλλά Ταβάρες και Ράντολφ ανέβασαν την διαφορά (62-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Από τη στιγμή που στην Μακάμπι απειλούσαν μόνο με τους Ουίλμπεκιν και Ζίζιτς τα πράγματα ήταν εύκολα για την Ρεάλ, η οποία δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, καθώς είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ράντολφ, Γιουλ, Ταβάρες και Ντεκ).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεφς, Παστούσιακ, Χόρντοφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 45-32, 62-50, 79-63.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι