Φενέρμπαχτσε-Χίμκι 83-71: Κερδίζει και χωρίς τον ΝτεΚολό!

Ο τραυματισμός του Νάντο Ντε Κολό στο πρώτο 3λεπτο δεν επηρέασε την Φενέρμπαχτσε που επικράτησε (83-71) της Χίμκι

Παρότι έχασε το Νάντο Ντε Κολό στο ξεκίνημα του ματς (στο 3’ τραυματίστηκε στην γάμπα και αποχώρησε) αυτό δεν επηρέασε την Φενέρμπαχτσε που επιβλήθηκε (83-71) της Χίμκι για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Η τριπλέτα Ντεσόν Πιερ, Αχμέτ Ντουβερίογλου και Λορέντζο Μπράουν έπαιξαν και για τον… Γάλλο γκαρντ και έφτασε τις τέσσερις νίκες, την ίδια στιγμή που οι Ρώσοι έμειναν στην μια νίκη σε επτά αγώνες!

Η Χίμκι βέβαια, δεν μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από τη στιγμή που ο Σβεντ είχε 3/12 σουτ εντός παιδιάς (1/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα).

Η Τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (42-35 στο 20’) με τους Μπράουν-Ντουβερίογλου να σκοράρουν, την ίδια ώρα που ο Γερέμπκο ήταν εκείνος που έδινε λύσεις στην Χίμκι.

Με τον Τζάρελ Έντι να σκοράρει η Φενέρ πήρε μια διαφορά ασφαλείας (65-55 στο 30’), όμως, ο Μονρό αντέδρασε και έφερε τους Ρώσους κοντά στο σκορ (70-64 το 34’), ο Μπέρτανς με τρίποντο έφερε την Χίμκι στο -3 (70-67 στο 36’) και στην συνέχεια ο Μονρό έκανε βήματα.

Ένα τρίποντο του Έντι (77-70) διέλυσε το αμυντικό πλάνο της Ρωσικής ομάδας που δεν μπόρεσε στον εναπομείναντα χρόνο να αντιδράσει…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Νίκολιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 42-35, 65-55, 83-71.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοφ): Μπράουν 11 (8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέστερμαν 3 (1/2 τριπ.), Μαχμούτογλου 4, Ντε Κολό 2, Πιέρ 16 (2/5 τριπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ), Βέσελι 4 (2/9 διπ.), Έντι 16 (4/6 τριπ., 5 ριμπ.), Ντίξον 10 (2/4 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Ντουβερίογλου 11 (5 ριμπ.), Ουλάνοβας 6 (2 ασίστ, 4 κλεψ.).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάϊτις): Σβεντ 10 (2/7 τριπ., 6 ριμπ., 9 ασίστ, 2 κλεψ.), Μακόλουμ, Τίμα 8 (2/7 τριπ., 2 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Καράσεφ 5 (3 ριμπ.), Ζάϊτσεφ, Μονρόε 11 (8 ριμπ., 3 ασίστ), Γιερέμπκο 12 (2/3 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασίστ), Μπέρτανς 6 (2/5 τριπ.), Μίκεϊ 19 (7 ριμπ.).

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη