Βαλένθια-Αναντολού Εφές 78-83: Σοβαρεύτηκε και… καθάρισε (photos)

Η Εφές κατάφερε να «γυρίσει» το ματς στην Ισπανία και να νικήσει 83-78 παίρνοντας το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Euroleague.

Παρότι το ξεκίνημα του αγώνα έδειχνε πως η Βαλένθια θα καταφέρει να φτάσει στην πρώτη της φετινή νίκη στην Euroleague, εν τέλει η Εφές δεν… άφησε περιθώρια με την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «νυχτερίδες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν 27-23 στο πρώτο δεκάλεπτο και 46-39 στο ημίχρονο, όμως, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια.

Η Εφές μπήκε πολύ πιο σοβαρά στο παρκέ με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο κέρδισε με ένα επί μέρους 30-17 και έφτασε στο 69-63 υπέρ της στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος και πήραν έτσι τη νίκη με το τελικό 83-78. Κορυφαίος ο Σιμόν με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ για τους νικητές, με τη μεγάλη εμφάνιση του Ντούμπλιεβιτς (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να πηγαίνει… χαμένη για τη Βαλένθια.

Δείτε το φωτορεπορτάζ και τα στατιστικά του αγώνα

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ