Αρμάνι Μιλάνο-Αναντολού Εφές 81-80: Με «βόμβα» του… clutch Τζέιμς!

Με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς, 1’’ πριν το φινάλε, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 81-80 την Αναντολού Εφές

Τι κι αν σε όλο το ματς ήταν τραγικός, τελειώνοντας τον αγώνα με 4/20 σουτ, ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ζει για να παίρνει τα μεγάλα σουτ κι αυτό έκανε στο αποψινό ματς, οδηγώντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στην τρίτη σερί νίκη τους!

Ο Μίτσιτς έπαιξε όσο καλύτερη άμυνα μπορούσε, τον ανάγκασε να χάσει τον έλεγχο της μπάλας αλλά στο φινάλε η μπάλα κατέλειψε στο διχτάκι, κάνοντας τους ανθρώπους της Αρμάνι Μιλάνο να νιώθουν ήδη δικαιωμένοι που δαπάνησαν τόσα χρήματα για να τον πάρουν στην ομάδα τους.

Με τον Τζέιμς να είναι… εκτός αγώνα οι Γκουντάιτις και Μίτσοφ ήταν αυτοί που ανέλαβαν δράση και βοήθησαν τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Όλα αυτά στα πρώτα 30 λεπτά, καθώς στην τελευταία περίοδο η Εφές ξεκίνησε μια μεγάλη προσπάθεια για την ολική επαναφορά.

Με πρωτοστάτη τον τρομερό Μοερμάν (23π.), η τουρκική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (μετά το αρχικό 0-2) με 78-76, 1’41’’ πριν το φινάλε. Και μέχρι ο Τζέιμς να πετύχει το νικητήριο καλάθι το επιμέρους σκορ που έτρεψε ήταν 26-10, ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είπε ο «The Natural».

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 43-35, 68-54, 81-80.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...