Ολυμπιακός - Γαλατάσαραϊ 71-80: Του έκλεισε το σπίτι...

Ήττα – σοκ (71-80) γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από τη Γαλατασαράι, σε ένα ματς που θα έδινε την ευκαιρία στην ομάδα του Πειραιά να πιάσει την Ρεάλ Μαδρίτης στην κατάταξη της Euroleague και να κυνηγήσει την πρώτη θέση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και τίποτα στο ξεκίνημά του δεν προμήνυε ότι θα έχουμε ντέρμπι στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» στηριζόμενοι από τα σουτ από μέση απόσταση και τα επιθετικά τους ριμπάουντ έδειχναν απόλυτο φαβορί στο ματς, την ώρα που οι Τούρκοι φαίνονταν προκλητικά αδιάφοροι.

Έτσι το +13 με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος (27-14) ήταν αναμενόμενο από τη στιγμή που η Γαλατά έπαιζε σαν να είχε έρθει στο Φάληρο για βόλτα!

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε για μια ακόμα φορά επιθετικά, «φορτώνοντας» τους αντιπάλους του με πόντους, την ώρα που ο Μπιρτς έδινε τον ρυθμό στην άμυνα σκεπάζοντας το καλάθι των ερυθρολεύκων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα θέλησε να δείξει σφυγμό και ως κάποιο βαθμό τα κατάφερε, αφού ισορρόπησε τον αγώνα και κατάφερε να σημειώσει σε αυτό το διάστημα 221 πόντους, όσους και ο Ολυμπιακός. Όμως η διαφορά παρέμεινε σταθερά στο +13 (48-35 στο ημίχρονο), αφού και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνεχή σύνδεση με το καλάθι των αντιπάλων τους.

Ότι δεν κατάφερε στην δεύτερη περίοδο η Γαλατά, το έκανε στην τρίτη. Με πολύ δυνατή άμυνα περιόρισε τα επιθετικά ατού του Ολυμπιακού, βρήκε εύκολους πόντους κι έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (59-57).

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Γαλατασαράι ολοκλήρωσε στο τέταρτο δεκάλεπτό της μια επική ανατροπή στο ΣΕΦ, αφού κατάφερε να ρίξει ολοκληρωτικά στο καναβάτσο τους ερυθρόλευκους και να κερδίσει τελικά με σκορ 71-80, σε ένα αδιάφορο για εκείνη παιχνίδι, την ώρα που ο Ολυμπιακός για δεύτερη φορά φέτος δεν εκμεταλλεύτηκε στραβοπάτημα των κύριων αντιπάλων του (Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ) για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην κατάταξη της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να... σεληνιαστεί στην τέταρτη περίοδο ο Μίτσοφ, που με τα καθοριστικά του τρίποντα στην τελευταία περίοδο του αγώνα «έκοψε τα πόδια» των γηπεδούχων και τους ανάγκασε στη δεύτερη φετινή τους ήττα από τους Τούρκους, που φέτος είχαν κάνει την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση την έκτη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό.

Με την ήττα της αυτή η ομάδα του Πειραιά μπαίνει σε περιπέτειες, ακόμα κι όσον αφορά την κατάκτηση μια εκ των τεσσάρων θέσεων που δίνουν το πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-35 (ημ.), 59-57, 71-80