Φενέρμπαχτσέ – ΤΣΣΚΑ 77-71: Πήρε το «θρίλερ» η ομάδα του Ζοτς

Την δεύτερη φετινή της νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε η Φενερμπαχτσέ σε έναν αγώνα με έντονο το στοιχείο της αγωνίας στα τελευταία του λεπτά.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε έτσι να κερδίσει τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας, δίνοντας την ευκαιρία στην Ρεάλ Μαδρίτης να μείνει μόνη στην κορυφή εφόσον αύριο επιβληθεί εκτός έδρας της Μπασκόνια.

Κορυφαίος για την τουρκική ομάδα ήταν για μια ακόμα φορά ο Ούντοχ που σημείωσε 15 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση τον ακολούθησαν οι Μπογκντάνοβιτς (12 πόντοι) και Ντατόμε (13).

Οι γηπεδούχοι εστίασαν στην άμυνα και κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με εναλλαγές στο σκορ και την Φενέρ να τελειώνει προηγούμενη με 15-14.

Ωστόσο η ΤΣΣΚΑ εμφανίστηκε πιο διαβασμένη στην δεύτερη περίοδο και αν και προσπαθούσε να μπει μπροστά στο σκορ και να ξεφύγει, το μόνο που κατάφερε ήταν να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-40 υπέρ της.

Οι Τούρκοι ωστόσο έκαναν πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν το -4 του ημιχρόνου, αλλά να το μετατρέψουν σε +11 ΣΤΟ 30’ (60-49).

Τελικά οι παίκτες του «Ζοτς» έφτασαν στη μεγάλη νίκη, αφού η ΤΣΣΚΑ αν και προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο που θα περνούσε μπροστά στο σκορ. Το τελικό 77-71 βάζει «φωτιά» στην κορυφή, αφού πλέον η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται στο 15-6 μαζί με Ολυμπιακό και Ρεάλ που έχει έναν αγώνα λιγότερο, ενώ ακολουθεί η Φενερμαχτσέ στο 14 -7.

Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα