Καθάρισε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Κάνοντας σοβαρό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός τελικά πήρε με άνετο τρόπο τη νίκη με 76-61 απέναντι στην Τσεντεβίτα.

Για 30 περίπου λεπτά κατάφερε να δείξει αντίσταση η Τσεντεβίτα στο Ηράκλειο απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» στην τελευταία περίοδο με τον Λοτζέσκι να πετυχαίνει σημαντικά τρίποντα, αύξησε τη διαφορά για να πάρει τελικά την άνετη νίκη με το τελικό 76-61.

Ο κόσμος στο Ηράκλειο βρέθηκε κοντά στον Ολυμπιακό και με την παρουσία του βοήθησε την ομάδα, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί sold out και να υπάρχουν αρκετά κενά καθίσματα.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό  να είναι μπροστά στο σκορ με 21-20 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάνγκ. Στη δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων με 38-35.

Στην 3η περίοδο η Τσεντεβίτα μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 47-43, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε σερί 17-1 για να προηγηθεί 60-48 και να κλείσει ουσιαστικά τη νίκη με τρία τρίποντα του Λοτζέσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 16, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 5 (1), Στρόμπερι, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 11 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 14 (3), Αθηναίου.